Husk at vi har en udvidet og stærk tryghedsgaranti. Du kan trygt bestille din rejse uden frygt for en ekstraregning - den pris, du har bestilt rejsen til, er den pris du rejser til. Aflyses din planlagte rejse med os, grundet Udenrigsministeriets rejsevejledninger, refunderer vi dine indbetalte penge hurtigt.
Du kan læse here vores tryghedsgaranti her
Vi er et ægte specialrejsebureau med personlig vejledning - ikke en chatbot eller dealsite. Sådan har det været siden vi startede i 2003.
Leder du efter den store rejse i Sydindien er Kiplings Tværs over Sydindien bestemt en overvejelse værd. Vi starter i Mahabalipuram ved Koromandelkysten, hvor der er smukke templer og klassisk stenhuggeri. Derfra bevæger vi os sydover til Pondicherry og ikke mindst Trankebar, der blev dansk handelsstation i 1602.
Længere inde i Tamil Nadu oplever vi templer og skøn stemning i herlige Madurai og kører over bjergene til Periyar Nationalpark og den grønne delstat Kerala, hvor vi bla. skal besøge Kochi med portugisisk kolonihistorie.
Som altid med Kipling - alle udflugter med lokale guider er inkluderet og rejs med vores privatchauffør, der er til rådighed fra kl. 8-21 og oplev optimal frihed på rejsen
"Jeg vil gerne sige jer begge to 100.000 tak for en endnu en Kipling tur hvor ALT - simpelthen ALT bare spillede på min og min datters lidt ambitiøse tur på 4 uger til Nepal, Indien og Sri Lanka. "
Efter syv timers hård vandring nåede jeg toppen af Stok Kangri klokken ni om morgenen. Himlen var krystalblå og den 360 graders udsigt til alle de omkringliggende bjerge var sublim. Jeg følte mig på toppen af verden og var total overvældet af følelser over at være kommet op.
Kære Kipling.
Vi er i lørdags vendt hjem fra en fantastisk rejse til Indien arrangeret af jer. 12 dage med store oplevelser , og ALT fungerede perfekt.
En super god tur med en yderst kvalificeret guide Nui Nyi Kyuw, han gjorge livet meget let for mig, i det han på tog si alle tænkelige og utænkelige opgaver til alles tilfredshed.
Jeg vil gerne sige jer begge to 100.000 tak for en endnu en Kipling tur hvor ALT - simpelthen ALT bare spillede på min og min datters lidt ambitiøse tur på 4 uger til Nepal, Indien og Sri Lanka.
Jordan rejsen Dana til Petra var en fantastisk tur. Turen startede med 5 dages trek, som foregik langs den Jordanske trail, med start i Dana og gik mod Petra.
Nu er vi så kommet hjem fra vores fantastiske rejse i Sydafrika, og jeg synes lige, at jeg vil sende dig lidt feedback.
Først og fremmest – og måske vigtigst af alt – så har vi været meget tilfredst med servicen og kvaliteten hos Kipling Travel – vi vil klart anbefale jeg til andre, og også meget gerne bruge jer til en anden rejse.
Jeg valgte Kipling Travel på grund af Andreas Muldgaards evne til at fange min idé. Andreas lavede et kreativt oplæg, og han gjorde noget, som ingen af de andre bureauer tænkte på. Han involverede sig i at hjælpe mig med vores faglige såvel som sociale program. Lige netop denne hjælp, fik jeg meget brug for.
Jeg havde i mange år haft et stort ønske om en safaritur i Afrika og efter en del research endte vi med at bestille turen hos Kipling med destination Tanzania som nok er et af de bedste steder for safari.
Da vi besluttede, at vinterens rejse skulle gå til Australien overvejede vi i lighed med tidligere lange rejser mod øst at brække rejsen over og tage et par dages ophold i Bangkok eller Singapore. Vi besluttede imidlertid, at lade Kipling Rejser undersøge, hvad det ville koste at blive opgraderet hos Emirates til Business Class.
Jeg vil lige give en kort tilbagemelding om vores Toubkal-trek i sidste uge.
Vi havde en helt fantastisk rejse – det var en kæmpe oplevelse på alle måder. Naturen, kulturen, bjergene, menneskene … alt er røget ind som stor formueværdi på oplevelseskontoen! :)
Det var et rigtigt trek uden den store dramatik og højdeudfordringer, generelt havde vi i gruppen næsten ingen problemer med mave, højde eller bagagen undervejs. Det var en helt igennem fantastisk ferie, med en masse dejlige mennesker, bjerge og ikke mindst oplevelser.
Foerst og fremmest, TAK for en super planlaegning omkring vores Tibet rejse.
Jeg maa sige at alt simpelthen var arrangeret perfekt og vi havde en klar fornemmelse af at en hel del personer havde travlt i kulissen for at faa alt til at klappe omkring vores ferie - uden at vi var saerligt indvolveret.
Tak for en fantaktisk planlagt rejse , I har med jeres planlægning, jeres
guider i Nepal & Tibet givet os en rejse, oplevelse og indsigt i bl.a.
Tibet og deres vilkår, som vi aldrig vil glemme.
Velankommet tilbage til Danmark efter en utrolig velanlagt og oplevelsesrig safari tur, kan vi ikke
andet end at sige dig mange tak for en uforglemmelig oplevelse.
Ved ankomsten til Madras meget tidlig morgen, er der afhentning i lufthavnen og vi kører langs kysten sydpå til Mahabalipuram. Inde i byen er der utallige stenhuggere, der alle sidder og hugger smukke, klassiske stenskulpturer. Området har nogle af Indiens bedre strande med rolige områder, fiskerlejer, handlende og badende.
I bliver indkvarteret på et hyggeligt strandresort, og der bliver herefter masser af tid til at slappe af efter flyveturen - værelset er selvfølgelig klar ved ankomst, så man ikke, træt efter en lang rejse, skal vente til over middag med at checke ind. Vi hviler og tager efterfølgende på byrundtur i Mahabalipuram. Vi starter ud med et af Indiens mest berømte tempelområder, der stammer fra 630-728 e.Kr. Særligt berømte er de fem Rathas-templer, som er gamle og enkle prototyper på de dravidiske templer. De har fået navn og arkitektonisk form efter Pandvaernes krigsvogne (Mahabharata eposet). Det mest imponerende er klipperelieffet Ganges Fødsel, hvor en gigantisk elefant er hugget ud i sten i fuld størrelse, og omkring det er tusinder af andre relieffer alle sirligt hugget ind i klippesiden. Mahabalipurams relieffer og templer er på UNESCOs liste over bevaringsværdige monumenter.
Overnatning i Mahabalipuram.
Dag 3
3. dag: Mahabalipuram og Hinduernes hellige Kancipuram
Jaintempler og hindutempler
Kanchipurams hellige højborg
The Shoretempel eller stranden
Vi kører den korte tur mod Kanchipuram, der er en af det indiske subkontinents 7 hellige byer og var hovedstad i Pallava rigerne 6.-8. århundrede. De smukke templer er berømte i hele Indien, og Kanchipuram er en højborg for præstekasten - brahmanerne. Desuden er der Jain-templer dateret tilbage til 9.-16. århundrede – samt de langt ældre Shiva og Vishnu templer, som den primære pilgrimsstrøm eftersøger. Om eftermiddagen vender vi tilbage til hotellet i Mahabalipuram, der nu egentlig heddder Mamallapuram.
Overnatning i Mahabalipuram.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 4
4. dag: Langs Koromandelkysten til Pondicherry
Tamil Nadus kyststrækning
Til Pondicherry
Kolonistemning i den gamle by
Rejsen fortsætter sydover til Pondicherry med 800.000 indbyggere, der ligger knap 160 km syd for Mahabalipuram. Pondicherry er en tidligere fransk koloni, der først blev indisk i 1954. Faktisk giver den charmerende by - med sine brede boulevarder og gode plads – mere mindelser til kolonitiden end til Delhi. De fleste befinder sig godt i Pondicherry - ikke mindst dem der første gang konfronteres med Indiens overvældende mangfoldighed.
Den franske indflydelse er stadig tydelig i området. Her er franske bynavne, bygninger og skoler, og man kan stadig bestille en coq au vin på en af de franskinspirerede restauranter i byen. Ved ankomsten chekker I ind på jeres hotel. I kan spise jeres frokost på hotellet, eller I kan vælge at finde en restaurant ude i byen.
Om eftermiddagen er der god tid til at udforske Pondicherry sammen med jeres lokale guide. Han viser jer den indiske frihedshelt og guru Sri Aurobindus ashram, som ligger som en fin oase midt i byen. I går også en tur i markedsgaderne og i den franske bydel. Man kan stadig se spor af den franske tilstedeværelse, og bydelen er en eksotisk blanding af europæisk indflydelse og typisk sydindisk gadeliv.
Overnatning i Pondicherry.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 5
5. dag: Pondicherry og Auroville
Det franske Indien - Pondicherry
Afslapning i stemningsfyldte Pondi
Auroville, en anderledes ashram
Vi skal på rundtur i Pondicherry. Fra Pondicherry skal vi på tur til Auroville, der blev etableret i 1968 og huser i dag ca. 2200 mennesker fra 43 lande. Ideen til Auroville blev udviklet af den indiske guru Sri Aurobindu og ført ud i livet af hans spirituelle sjæleven, en fransk kvinde kendt af sine disciple som ’The Mother’. Formålet med Auroville er at udvikle menneskeheden spirituelt og bringe mennesker sammen fra hele verden for i fælleskab at skabe en bedre verden. Indbyggerne i Auroville bor i en række små communities, som typisk består af et antal huse med tilhørende fællesarealer. Bebyggelsen i Auroville er spredt ud over et stort område. Der er således ikke noget egentligt centrum i Auroville, og det kan være svært at danne sig et overblik over området. Vi besøger Aurovilles Visitor-center (besøgscenter) og Solar Kitchen, hvor I kan lære mere om Auroville, og hvor der er mulighed for at se en video om stedets historie og visioner. Vi besøger også templet Matrimandir, der ligger i hjertet af Auroville. Der er kun sjældent mulighed for at komme ind i templet, men I ser det smukke bygningsværk udefra.
Overnatning i Pondicherry.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 6
6. dag: Den gamle danske tropekoloni, Trankebar
Gamle danske tropekoloni, Trankebar
Guvunør-boligen og Kongensgade
fæstningen Dansborg
Fra Pondicherry kører vi til Trankebar, der betyder De Syngende Bølger og antyder en smuk beliggenhed ved det Indiske Ocean. Det er nu om dage en fredelig oase med blot 6.500 indbyggere og uden mange besøgende.
Trankebar blev dansk handelsstation i 1620, efter admiral Ove Gjedde havde forhandlet detaljer om handlen med fyrst Raghunatha Nayak i Tanjore. Det var især krydderier og tekstiler, der skulle skaffes billigt til Danmark. Omkring fortet Dansborg opførtes en hel by, der i Tranquebars glansperiode midt i 1600-talet med 7000 indbyggere en overgang var ”Danmarks” 6. største. Her kunne man føle sig hjemme på gader som Østergade og Kongensgade – men den overvejende del af indbyggerne var lokale. Fortet blev overskyllet i 1755 – næsten symbolsk, idet handelen en årrække havde været for nedadgående indtil Trankebar i 1801 blev besat af englænderne. De kvalte den danske handel ved at lægge 16 % told på alle handelsvarer. Det blev afslutningen for danskernes indflydelse i Trankebar.
Kort efter år 1600 havde Christian 4. ambitioner om at kristne de lokale indbyggere og sendte derfor to lutheranske missionærer til Trankebar – de første af sin art i Indien. Forsøget faldt ikke helt heldigt ud, overvejende de dårligst stillede lod sig omvende, men missionen resulterede i opførelse af to kirker samt produktionen af den første bibel på tamilsk. Missionen blev nedlagt i 1825. Kun 6 % af Trankebars indbyggere er nu protestanter.
Dansborg er det mest markante minde om danskertiden. Det rummer et lille museum og er for tiden under restaurering – der er nu etableret et hotel i de gamle bygninger. Gennem Landporten nås den ”indre by”, hvor vi kan støde på de gamle danske gadenavne, hvilket har en speciel virkning i lummervarmen mellem palmer og løsgående hunde. Er vi heldige, kan vi erhverve os gamle danske mønter, men til ret høje priser.
Overnatning i Trankebar.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 7
7. dag: Fra kysten til Tanjore (Thanjavur)
Til tempelbyen Tanjore
Besøg ved UNESCO Shivatemplet
Fra kyst til midtland
Thanjavur (Tanjore) med 220.000 indbyggere er Chola-rigets gamle hovedstad. Det er en livlig, men dejlig overskuelig by. Brihadishwara-templet er opført i 1010. Dette Shiva-tempel imponerer med sine 62 meter, på toppen ligger en 80 tons tung granitblok, der kun kan være skubbet derop ad en 4 km lang rampe. Den enorme granitblok er anbragt så snedigt, at den aldrig kaster skygge midt på dagen. Her finder man altså en art parallel til Egyptens pyramider. Hele templet er blevet restaureret. Det er muligt at se, hvordan det så ud før dette skete på en større udstilling i det Arkæologiske Museum.
Overnatning i Tranjore.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 8
8. dag: Fra Tanjore til Trichy (Tiruchirappalli)
Brihadishwara-tempel i Tanjore
Tusinde år gamle templer
Dravidisk kultur og byer i Trichy
Rejsen går vestover og nærmere grænsen til Kerala. Vi når frem til Trichy (Tiruchirappalli) med 800.000 indbyggere. Byen består overordnet af en gammel, nordlig bydel og en nyere sydlig. Det er efter indiske forhold en velordnet by med et fremragende system af busser og gode indkvarteringsmuligheder.
I den nordlige del er det berømte Klippefort-tempel. Det ligger på en 85 meter høj klippeknude, der rejser sig direkte op fra det omgivende terræn. Til toppen er der 437 trin, der delvis går gennem en mørk tunnel, og passerer et Shiva-tempel der er indhugget direkte i klippen. Templet er viet elefantguden Vinayaka – også kendt som Ganesh.
De, der er bidt af et galt tempel, bør i det hele taget søge til Thichy, for byen rummer det enorme Sri Ranganathaswami-tempel – der med et areal på 70 hektar måske er Indiens største. Opførelsen har strakt sig over flere hundrede år, og hver tidsepoke hat sat sine uforgængelige spor i dette livlige tempel, der overvejende er viet Vishnu, men også rummer statuer af portugisiske soldater. 7 koncentriske mure symboliserer menneskets 7 reinkarnationer. Der afholdes årligt flere festivaller ved templet. Den største er den 21 dages Vaikunta Ekadasi, der afholdes fra midten af december. Her reciteres de 3000 vers fra Tiruvaimizhi foran en Vishnu afbildning. Men mest kuriøs er en bil-festival i januar. Det var ved Trichy, at englænderne på den ene side og franskmændene og inderne på den anden udkæmpede de afgørende slag, der en overgang gjorde Indien til en britisk koloni.
Overnatning i Trichy.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 9
9. dag: Mod skønne Madurai
Rismarker, agerland og byer
Madurai i Sydindien
En af Indiens skønneste byer
Fra Trichy køres godt tre timer sydover til Madurai med 1.3 millioner indbyggere. Madurai kan datere sin historie tilbage til det 4. århundrede. Det er en livlig men venlig by, som mange turister forelsker sig i. Mange bruger dagevis på at udforske dette forunderlige sted.
Overnatning i Madurai.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 10
10. dag: Madurai med Srirangam-tempelkomplekset
Sri Minakshi templet
Et af Indiens største templer
Hele 33 millioner udskæringer
I dag venter der jer en helt speciel oplevelse, når I besøger det berømte Srirangam-tempelkompleks. Det enorme kompleks er et pragteksempel på dravidisk tempelarktitektur, som er udbredt i det sydlige Indien. Komplekset består af en række sammenhængende gårde og mindre templer flankeret af 12 høje tårne eller gompuras. Når man kommer tættere på, kan man se, at tårnene udgøres af et mylder af farvestrålende figurer i alskens udformninger. Der er altid en vældig aktivitet i templet: Klokker der bimler, hinduistiske præster i gang med at udføre religiøse ritualer, og pilgrimme der ofrer blomster, søde sager og penge til guderne.
Efter besøget i templet kan I gå en tur i det farverige kvarter omkring templet, som byder på livligt gadeliv og spændende butikker.
Overnatning i Madurai.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 11
11. dag: Mod Kerala og højlandet ved Thekkady og Periyar
Fra lavlandet til højlandet
Temarker og skov
Periyar nationalpark
Turen til Kerala går over de blå bjerge, hvorfor et stop i et af reservaterne er uundgåeligt. Efter 3½ times langsom kørsel op i skyerne og et imponerende smukt landskab, når vi Periyar, der er et naturreservat på 777 km2. Det strækker sig op til 2.091 meters højde på grænsen mellem Kerala og Tamil Nadu. Det meste af reservatet er løvskov, og området indeholder også en stor kunstig sø, der oprindeligt blev oprettet for at skaffe vand til kunstvanding.
Marts-april er den bedste tid at besøge parken, varmen er aldrig overvældende og tørtiden gør, at dyrelivet koncentreres til få, fugtige steder og derfor er lettere at se. At besøge parken kræver ledsagelse af en guide, der kan hyres på stedet.
Overnatning i Periyar.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 12
12. dag: Periyar National Park - elefanter, højland og Thekkady
På tur i Periyar nationalpark
Indiens vilde dyreliv
Sejltur og lette vandreture
Periyar er meget smukt beliggende i Western Ghats højland. Om formiddagen tager I på en sejltur på Periyar Lake, som ligger midt i Periyar Forest Reserve, der mest består af tæt bevokset jungle. Af dyrelivet skal nævnes en bestand på 750 indiske elefanter. De store dyr ses tit fra bådturene. Desuden ses relativt ofte gaurokse, vildsvin og languraber. I hele parken findes ca. 40 tigre, men I skal være mere end almindelig heldig for at få dem at se. Så er det anderledes med de mange fugle, hvoraf flere er endemiske arter fra Western Ghat.
Efter frokost tager I ud på en lettere vandretur ad nogle af parkens mange stier. De fleste er 4-5 kilometer lange og går gennem forskellige habitater, såsom jungle og marsk, hvor I også kan se fugle, sommerfugle og andet vildt. At kigge efter dyr i Periyar er ikke som en safari i Afrika, men alligevel er det en flot oplevelse.
Overnatning i Periyar.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 13
13. dag: Til Malabarkysten og skønne Kochi
Til Malabarkysten ved Kochi
Vasco Dagamas by i Sydindien
Hyggelig kolonistemning
Tidlig morgen fortsættes med en formiddagskørsel på 5 timer til berømte Kochi.
Kochi er Keralas største by med knap 1½ million indbyggere. Det er en travl havneby med en af Sydindiens største havne, pittoresk anlagt på en samling af småøer og landtanger. Kochi har været koloni under flere europæiske lande og har store områder med portugisisk og hollandsk byggestil. Vasco Da Gama døde her i 1524 - men langt tidligere blev Kochi benyttet af arabiske og jødiske handelsrejsende, der især udskibede krydderier. Der findes en isoleret jødisk enklave, der indvandrede for mere end 2.000 år siden. Østasiens nærhed fornemmes i højere grad, ved synet af de udspændte kinesiske fiskenet med deres sindrige hejsesystemer, der lokalt dominerer udsynet omkring spidsen af Fort Kochi. Der skal 4 mand til at betjene de allerstørste.
Overnatning i Kochi.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 14
14. dag: Kochi
Historiske Fort Kochi
Fra Fort Kochi til Ernakulam
Kathakali forestilling
Kochi huser Indiens ældste europæisk byggede kirke St. Francis kirken fra 1503. Mattancherry-paladset (også kendt som det hollandske palads) rummer imponerende vægmalerier, der viser scener fra Ramayana og Mahabrata parret med afbildninger af de store hinduistiske guder. Disse kunstværker er blandt Indiens gemte juveler.
På alle måder er Kochi en af Indiens herligste, mest interessante og samtidig hyggeligste byer. Der er travle Ernakulam med forretningskvarterer og Kochin primære ”Business Life”, Willingdon med flåden. Der er den så absolut hyggeligste del, nemlig Fort Kochi med Jødernes bydel, små basarer, og selvfølgelig hele spidsen der er et stort koloniområde.
Frokosten kan f.eks. spises på én af de hyggelige udendørs restauranter ved vandet. Efter frokosten bliver der tid til at gå på opdagelse på egen hånd i det hyggelige område og til at ose rundt i kvarterets små butikker. Her kan man bl.a. finde skønne tekstilvarer, smykker og tørklæder. Om aftenen skal vi opleve Kathakali der er et klassisk dansedrama med rødder i hindu-mytologien og en unik kombination af litteratur, musik, kunst, skuespil og dans.
Overnatning i Kochi.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 15
15. dag: Afrejse Kochi og ankomst Danmark
Hjemrejsen begynder
Ankomst til Danmark
Velkommen hjem!
I dag slutter en begivenhedsrig rejse – det er blevet tid til at tage afsked med Indien og vende næsen hjemad.
Meget tidlig morgen kører vi i lufthavnen og flyver mod Danmark, hvor vi ankommer i løbet af dagen.
Mad på flyrejsen er inkluderet.
Dag 1
Afrejse fra Danmark mod Indien
Afrejse fra Danmark mod Indien
Afrejse fra Danmark
Eventyret begynder
Kurs mod Indien
Læs mere
Dag 2
Ankomst til Madras og Mahabalipuram
Ankomst til Madras i Indien
Strandbyen Mahabalipuram
UNESCO beskyttede stenrelieffer
Læs mere
Dag 3
Mahabalipuram og Hinduernes hellige Kancipuram
Jaintempler og hindutempler
Kanchipurams hellige højborg
The Shoretempel eller stranden
Læs mere
Dag 4
Langs Koromandelkysten til Pondicherry
Tamil Nadus kyststrækning
Til Pondicherry
Kolonistemning i den gamle by
Læs mere
Dag 5
Pondicherry og Auroville
Det franske Indien - Pondicherry
Afslapning i stemningsfyldte Pondi
Auroville, en anderledes ashram
Læs mere
Dag 6
Den gamle danske tropekoloni, Trankebar
Den gamle danske tropekoloni, Trankebar
Gamle danske tropekoloni, Trankebar
Guvunør-boligen og Kongensgade
fæstningen Dansborg
Læs mere
Dag 7
Fra kysten til Tanjore (Thanjavur)
Fra kysten til Tanjore (Thanjavur)
Til tempelbyen Tanjore
Besøg ved UNESCO Shivatemplet
Fra kyst til midtland
Læs mere
Dag 8
Fra Tanjore til Trichy (Tiruchirappalli)
Brihadishwara-tempel i Tanjore
Tusinde år gamle templer
Dravidisk kultur og byer i Trichy
Læs mere
Dag 9
Mod skønne Madurai
Rismarker, agerland og byer
Madurai i Sydindien
En af Indiens skønneste byer
Læs mere
Dag 10
Madurai med Srirangam-tempelkomplekset
Madurai med Srirangam-tempelkomplekset
Sri Minakshi templet
Et af Indiens største templer
Hele 33 millioner udskæringer
Læs mere
Dag 11
Mod Kerala og højlandet ved Thekkady og Periyar
Mod Kerala og højlandet ved Thekkady og Periyar
Fra lavlandet til højlandet
Temarker og skov
Periyar nationalpark
Læs mere
Dag 12
Periyar National Park - elefanter, højland og Thekkady
OBS: Ingen ekspeditionsgebyr: Kipling Travel lægger ikke faktureringsgebyr oveni rejsernes pris
Ikke inkluderet
Rejseforsikring
Sygeafbestillingsforsikring
Afrejse med fly fra f.eks Aalborg/Billund/Hamborg (kontakt os for evt. muligheder og priser)
Visum til Indien (eVisa kan søges online på rejser til Indien)
Forplejning udover den nævnte, personlige udgifter og drikkepenge
Alt ikke beskrevet under ”Inkluderet”
Tilkøb
Herunder kan du se de udvidelsesmuligheder, vi kan tilbyde på denne rejse. Det er ganske uforpligtende at tilvælge udvidelser, som du ønsker at høre mere om, når du bliver kontaktet af en af vores eksperter. Efter du har valgt de ønskede tilkøb, skal du scrolle lidt op til priser (eller klikke her) og fortsætte bestillingen af et uforpligtende tilbud.
Christian d. IV udsendte i 1618 en flåde mod Sydøstindiens Coromandel kyst, der skal søge at oprette en dansk handelsstation, måske endda koloni, i det fjerne østen. Det lykkes den unge Admiral Ove Gedde at indgå en aftale med fyrsten af Tanjore om et kystområde ved fiskerlejet Tranquebar. Ove Gedde får relativt hurtigt skik på handelsstationen og Fort Dansborg.
Trankebar fungerer som pitstop for skibstrafikken til og fra det fjerne østen som Indonesien og Siam.
Det gik godt i en årrække og Trankebar var i en periode rigets sjette største by. Fra starten i 1620 og helt frem til 1845 var Trankebar en dansk handelskoloni.
I dag eksisterer dele af den gamle danske bydel stadig med bl.a. Kongensgade, Posthusgade, byporten, guvernørens bolig samt det flotte Dansborg.