Lise Josefsen Hermann

Rejseleder

Rejseleder

Lise er journalist med speciale i Latinamerika, hvor hun har boet de seneste mange år. Først Bolivia, hvor hun arbejdede som kommunikationsrådgiver for udviklingsorganisationen IBIS, så Colombia som freelancejournalist for danske medier og i dag bor og arbejder Lise i Ecuador.

Hun har gennem årene rejst indgående i Peru som journalist og som rejseleder. Gennem arbejdet som journalist og for IBIS har Lise fået indgående kendskab til Andeslandenes kulturelle og sociale forhold og ikke mindst de mange indianske folk.

Og så har Lise en stor erfaring fra ex. Nepal, både i bjergene og kulturen og fra Tibet, hvor hun har ledt rejserne fra Kina til Lhasa, videre over Himalayas højslette til Nepal på en af Asiens allerstørste kulturrejser.

Lise har desuden en enorm viden om andre lande og har bl.a. ledt Silkevejen og Aralsøen og du kan møde Lise i Sydamerika, Himalaya og Centralasien, i 2025 på eventyr i Tibet - på den store kulturekspedition Kina-Tibet-Nepal på Den store Transtibetanske rejse.

Nogle af Lise Josefsen Hermann yndlingslande

Peru

Fra Inkastien til Titicacasøen – Peru byder på eventyr, historie og betagende natur. Udforsk vores håndplukkede rejser til Peru.

Argentina

Kipling Travel | Oplev det ægte Argentina og Chile med vores nøje planlagte rejser. Drømmer du om et Latina-eventyr så rejs med os.

Colombia

Colombia rejser med Kipling Travel | Oplev Colombia: Cartagena, Tayrona, Bogota, Medellin, kaffehøjland, Caño Cristales. Daglig afgange ? Se rejser til Colombia

Bolivia

Bolivia byder på anderledes kultur og smukke naturoplevelser. Kom på trekking med Kiplings eksperter. Se vores rejseforslag her.

Kommende rejser med Lise Josefsen Hermann