Husk at vi har en udvidet og stærk tryghedsgaranti. Du kan trygt bestille din rejse uden frygt for en ekstraregning - den pris, du har bestilt rejsen til, er den pris du rejser til. Aflyses din planlagte rejse med os, grundet Udenrigsministeriets rejsevejledninger, refunderer vi dine indbetalte penge hurtigt.
Du kan læse here vores tryghedsgaranti her
Vi er et ægte specialrejsebureau med personlig vejledning - ikke en chatbot eller dealsite. Sådan har det været siden vi startede i 2003.
Vores fotosafari i Nepal går til nationalparkerne Bardia og Chitwan, hvor der venter os nogle af Asiens mest artsrige naturområder. På rejsen er der gode muligheder for at se blandt andet næsehorn, hjorte, krokodiller, aber og et rigt fugleliv – og med held også den berømte bengalske kongetiger.
Safarien foregår både til fods, i jeep og fra floden i to af Nepals mest berømte naturparker. Vi lægger naturligvis også vejen forbi hovedstaden Kathmandu, hvor Østens mystik stadig er hverdag. De snørklede gader, store stupaer og velbevarede Newari-arkitektur er ren forkælelse for både fotoentusiaster og naturglade amatører. Alle kan være med, med eller uden kamera.
Safarien ledes af natur- og dyrefotograf Henrik Egede-Lassen, som gennem mange år har arbejdet professionelt med fotografi i mange dele af verden. Undervejs deler han ud af sin erfaring og giver konkret vejledning i teknik, lys og komposition. Du kan læse mere om Henrik her.
Tag med os på denne anderledes Nepalrejse til to af Nepal bedste dyreparker.
TUSIND, TUSIND TAK FOR EN OPLEVELSE FOR LIVET! Gør det gerne om igen.
Lisbeth
Hej Lars,
vi er tilbage fra en super tur i Nepal. Tak for godt arrangement!
Thomas H.
Bjerge og dal.
Irene
Lige hjemkommet fra en fantastisk tur til Mera Peak.
Anni M.
Det var et rigtigt trek uden den store dramatik og højdeudfordringer, generelt havde vi i gruppen næsten ingen problemer med mave, højde eller bagagen undervejs. Det var en helt igennem fantastisk ferie, med en masse dejlige mennesker, bjerge og ikke mindst oplevelser.
Lars Olsen
Foerst og fremmest, TAK for en super planlaegning omkring vores Tibet rejse.
Jeg maa sige at alt simpelthen var arrangeret perfekt og vi havde en klar fornemmelse af at en hel del personer havde travlt i kulissen for at faa alt til at klappe omkring vores ferie - uden at vi var saerligt indvolveret.
Trine & Kirsti
Tak for en fantaktisk planlagt rejse , I har med jeres planlægning, jeres
guider i Nepal & Tibet givet os en rejse, oplevelse og indsigt i bl.a.
Tibet og deres vilkår, som vi aldrig vil glemme.
Anita & Peter
Vi har været yderst tilfredse med rejsen og gennemførelsen af det hele!
Martin H.
Kan man elske Indien, eller kan man lade være...
Susanne
Vi er vendt hjem fra den mest fantastiske rejse til Sri Lanka, hvor alting bare kørte efter planen. Vi fik alt, hvad vi havde drømt om - og mere til.
Heidi
Tak for en dejlig tur fra os alle 4. Vi har haft en rigtig dejlig oplevelse...
Jan, Boye, Karin og Anne
Det var igen en tur, hvor det hele klappede
Anne og Jannik
Min kone og jeg selv har lige været på fototur med Helle Olsen og Uri Golman
P. Bosholdt
Efter syv timers hård vandring nåede jeg toppen af Stok Kangri klokken ni om morgenen. Himlen var krystalblå og den 360 graders udsigt til alle de omkringliggende bjerge var sublim. Jeg følte mig på toppen af verden og var total overvældet af følelser over at være kommet op.
Marianne
Kære Kipling.
Vi er i lørdags vendt hjem fra en fantastisk rejse til Indien arrangeret af jer. 12 dage med store oplevelser , og ALT fungerede perfekt.
Åse og Michael S.
Rejen til Borneo - SABAH- er helt klart værd at anbefale til andre rejsende. Det er en " LIVSREJSE"!
F. Johansen
Helt igennem dejlig tur. Absolutte højde punkt var Ballon turen over Bagan!
Paul og Lone
En super god tur med en yderst kvalificeret guide Nui Nyi Kyuw, han gjorge livet meget let for mig, i det han på tog si alle tænkelige og utænkelige opgaver til alles tilfredshed.
Per S.
Fuldstændig fantastisk hele vejen rundt ...
Mette M.
Virkelig god og vidende chauffør/guide ...
Villy S.
Det har været den fedeste tur. Har følt mig tryg og kunne mærke at der var styr på det hele.
Henrik a.
Den ultimative rejse for alle ...
Carsten J
Kære Kipling
Lige en hilsen for at sige, at alting har gået rigtig godt. Alle guides og drivere har været på pletten ...
Kirsten
Blot en lille hilsen med 1000 tak ...
Jens og Vivi
Kære Mette,
Vi er nu så småt på vej hjemad. Jeg vil bare sige tak for en helt vidunderlig tur ...
Pia
Du har formået at gøre turen vellykket for os alle ...
Jeg vil gerne sige jer begge to 100.000 tak for en endnu en Kipling tur hvor ALT - simpelthen ALT bare spillede på min og min datters lidt ambitiøse tur på 4 uger til Nepal, Indien og Sri Lanka.
Søren RK
Kære Lars, vi har nu forladt Nepal efter en fantastisk dejlig tur.
Peter W.
Så er vi retur I det kølige danske forår efter en helt fantastisk tur.
Finn og Bente
Så er vi hjemme igen og alle indtrykkene er bundfældet efter en helt fantastisk tur på safari og Zanzibar...
Kiki
Hej Kipling,
jeg er lige kommet hjem fra Aconcagua...
Lotte
Det er vist 4 gang at jeg rejser igennem jer, og jeg må bare sige – at endnu engang så fungerede alt bare...
Jesper K.
Jordan rejsen Dana til Petra var en fantastisk tur. Turen startede med 5 dages trek, som foregik langs den Jordanske trail, med start i Dana og gik mod Petra.
Jesper SØ.
Vi har haft den mest fantastiske ekspedition til toppen på Afrika’s højeste bjerg.
Kasper
En kort, men meget kærlig hilsen fra Siracusa, hvor vi netop er ankommet.
Bodil
Har besteget kilimanjaro på grupperejse med kipling. Alt fungerede rigtig godt...
Helle J.
Helt fra planlægningens første dag tog Kipling Travel hånd om os...
Hans-Ole J.
Rejsebrev fra Serengeti, Ngorongoro og Zanzibar med nogle få ændringer til stor glæde for os alle 7.
Anne
Det har været en hel fantastisk ferie -
Jette Torp
Endnu en gang har familien rejst med Kipling travel til Sicilien, og endnu en gang har vi har haft en super dejlig tur.
Familien Christoffersen
Stor og hel unik oplevelse
Susanne Kofoed
Fantastisk tur, hvor alt klappede
Dorrit Hansen & Gert Davidsen
Nu er vi så kommet hjem fra vores fantastiske rejse i Sydafrika, og jeg synes lige, at jeg vil sende dig lidt feedback.
Først og fremmest – og måske vigtigst af alt – så har vi været meget tilfredst med servicen og kvaliteten hos Kipling Travel – vi vil klart anbefale jeg til andre, og også meget gerne bruge jer til en anden rejse.
Dorte N
Det var uendelig dejligt at gense / komme tilbage til både Francesco’s juniorsuite i Agriento, og til Giovanna v Antica Cascino.
Bibbi Søgaard
Vil bare sige at Tagliaborsa er SUPER.
Kirsten og Allan Carstensen
Jeg valgte Kipling Travel på grund af Andreas Muldgaards evne til at fange min idé. Andreas lavede et kreativt oplæg, og han gjorde noget, som ingen af de andre bureauer tænkte på. Han involverede sig i at hjælpe mig med vores faglige såvel som sociale program. Lige netop denne hjælp, fik jeg meget brug for.
Sisse Wellejus Hansen - Administrerende Direktør – Skandinavien Elysee Dental
En på alle måder fantastisk rejseoplevelse
Familien Nyrup
Denne rejse har været hele de 56.000 kr. værd
Monika
Vi er nu hjemme igen efter en fantastisk ferie i Peru/Bolivia
Lene B. L.
Nu er vi vel hjemme efter en dejlig uge !! TAK FOR DEN !!
Dorrit og Mads Tarstrup
Jeg havde i mange år haft et stort ønske om en safaritur i Afrika og efter en del research endte vi med at bestille turen hos Kipling med destination Tanzania som nok er et af de bedste steder for safari.
Bente Præstiin
En flot gennemført rejse.
M. Bergmann
Da vi besluttede, at vinterens rejse skulle gå til Australien overvejede vi i lighed med tidligere lange rejser mod øst at brække rejsen over og tage et par dages ophold i Bangkok eller Singapore. Vi besluttede imidlertid, at lade Kipling Rejser undersøge, hvad det ville koste at blive opgraderet hos Emirates til Business Class.
Inger Skov og Vagn Thomsen
Jeg vil lige give en kort tilbagemelding om vores Toubkal-trek i sidste uge.
Vi havde en helt fantastisk rejse – det var en kæmpe oplevelse på alle måder. Naturen, kulturen, bjergene, menneskene … alt er røget ind som stor formueværdi på oplevelseskontoen! :)
Frank og Heidi
Tak for en helt igennem vellykket rejse til Uzbekistan
Velankommet tilbage til Danmark efter en utrolig velanlagt og oplevelsesrig safari tur, kan vi ikke
andet end at sige dig mange tak for en uforglemmelig oplevelse.
Anni og Steen Bager
Udtalelser er indsamlet blandt vores rejsende og delt med samtykke
Vi mødes i lufthavnen i Kastrup og flyver sammen fra Danmark mod Kathmandu.
Mad i flyet er inkluderet.
Dag 2
2. dag: Ankomst Nepals hovedstad, Kathmandu
Ankomst til Kathmandu
Velkommen til Nepals hovedstad
Pashupatinath og Durbar Square
Ved ankomsten til Kathmandu bliver vi modtaget af den lokale agent fra Kipling Nepal og kører til vores hotel.
Efter check-in er resten af dagen til udforskning af Nepals sprudlende hovedstad. Leder vi efter en by, hvor Østens mystik er hverdag, må Kathmandu komme ind på en klar førsteplads. De snævre gader og gyder, basarerne, klostre og templer, gadehandlere og pilgrimme udgør tilsammen hele Asiens fascinerende verden i en og samme by.
Eftermiddagen er til fri udforskning af byen. Bl.a. kan anbefales Nepals vigtigste hindutempel Pashupatihnath. Hele området ligger ved Bagmati-flodens bred. Floden er hellig, da den løber ud i Indiens Ganges-flod. Det er her, hinduerne kremerer de døde, da deres synder derved vaskes væk i den hellige Bagmati-flod. Der er utallige templer med smukke gyldne tage, og området ånder en vis ro, hvis du slipper for de mange souvenir-sælgere. Her er pilgrimme som sadhu’er, der er hellige tiggermunke, der færdes næsten nøgne med kroppen smurt i aske og det lange skæg og hår smurt i kogødning. Er der et sted i Nepal, du kan få kulturchok, er det her.
Det er også værd at besøge den gamle del af Kathmandu og Basantapur, bedre kendt som Durbar Square. Besøg f.eks. det største hindutempel Taleju samt ikke mindst Kumari, den levende gudindes hus. Vi kan være heldige at få et glimt af Kumarien inde fra gården i templet.
Vi lægger et besøg forbi den buddhistiske stupa Bhoudanath, der med sine 35 meter er Nepal største og vigtigste stupa, beliggende i det område af Kathmandu, hvor den tibetanske indflydelse er størst. Omkring stupaen ligger små caffer og butikker, hvor du kan købe alt fra buddhistisk kunst til ravl og skrammel.
Bhoudanath-stupaen er bygget op som en mandala, der er et religiøst billede på verden og hjælpemiddel ved meditation. Basen er tre trappetrin omgivet af en mur. Hele vejen rundt i muren er der 1.476 nicher, hvor der i hver er indsat fire-fem bedemøller. Man ser konstant pilgrimme gå og mumle det tibetanske mantra ”Om Mani Padme Hum”, mens de drejer bedemøllerne. Øverst på stupaen ses Buddhas øjne malet på alle fire verdenshjørner. De symboliserer, at Buddha holder øje med Kathmandu. Næsen ligner nærmest et spørgsmålstegn, hvilket symboliserer det nepalesiske tal et, som står for enhed. Mellem øjnene ses det tredje øje, der har evnen til at se ud over, men også ind i, sig selv. Over øjnene er de hellige 13 videnstrin, der fører til Nirvana, frelse eller oplysthed. Øverst ses paraplyen, der står for renhed.
Vi kører videre til Kirtipur, også kaldet "de næseløses by", som ligger højt hævet over Kathmandu-dalen. Her finder vi nogle af de nok fineste eksempler på Newari-arkitektur. Historisk var Kirtipur den sidste af kongedømmerne i Kathmandu-dalen til at overgive sig til Prithvi Narayan Shah, der forende det, vi i dag kender som Nepal. Modstanden varede flere år og som hævn for den hårde modstand, lod han alle mændenes næser skære af - deraf kaldenavnet.
Denne morgen tager vi flyet til Nepalganj i lavlandet, hvorfra der er et par timers kørsel gennem Terai, Nepals del af Gangessletten. Her er fladt som i Danmark, med frodige skovområder og et par kindre handelsbyer undervejs. Vi ankommer til Bardia National Park, der regnes for Nepals bedste sted at tage på tigersafari. Bestanden af den bengalske kongetiger er nærmest fordoblet de seneste år. Derudover er Bardia hjem for vilde elefanter, næsehorn, leopard, hjorte, nilgai-antilope, sjakaler, pansernæsehorn, vildsvin, og fuglelivet er rigt.
Efter ankomst til parken og briefing tager vi på vores første tur i Bardia. På programmet er alt fra landsbybesøg til krokodillefarm til den tætte jungle og phanta (Nepals svar på savannen). Vi går ture, kører og har flodsejlads i Bardias vildnis.
Overnatning i Bardia.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 5
5. dag: Bardia nationalpark
Udflugter i Bardia
På udkig efter den bengalske tiger
Safari til fods
Puds objektivet, vi skal nemlig på udkig efter pansernæsehorn, elefanter og selvfølgelig tigeren, der nok er drømmemotivet for de fleste af os. Bardia ligger vest for Pokhara, ved foden af Churia-bjergene. Området besøges derfor kun af relativt få turister, og det er synd. Sammen med Nepals 10. og nyeste nationalpar, Banke Nationalpark på 505 km2 og bufferzonen på 344 km2, udgør det samlede Bardia beskyttede område efterhånden hele 2.231 km2. Udover de store primater og pattedyr er der det utrolige fugleliv. Hver af de mange biotoper har sine attraktioner: vandfugle langs floderne, rovfugle i luftrummet, et mylder af papegøjer, spætter, isfugle og larmdrosler i skovene.
Jungleture i Sydasien, Nepal, Indien og Sri Lanka, må aldrig sammenlignes med en safari i Afrika, hvor der typisk er en meget høj dyreintensitet. I Nepal er man mere på udkig efter de sjældne arter som pansernæsehorn, træleopard og selvfølgelig den bengalske kongetiger. Biotoperne er forrygende i forhold til netop tigeren, men den er svær at se og kræver tålmodighed og lidt held.
Vi tager på vandresafari i Bardia, hvilket er en meget anderledes naturoplevelse - det kan kun anbefales. Der vil være ventetid ved udvalgte steder, hvor erfaringen siger, at der er størst mulighed for at se tigeren.
Overnatning i Bardia.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 6
6. dag: Fotosafari i Bardia
På udkig efter dyreliv i Bardia
Fugleliv, næsehorn, tigeren
Nepals vilde lavland
Vi har endnu en dag med aktiviteter i Bardia. På programmet kan være en typisk tidlig jeep-safari, hvorved vi sniger os ind på det fantastiske fugleliv. Hold skarpt udkig efter næsehornsfugle og måske den sjældne florikan samt isfugle, rovfugle og andet godt. Som altid tager vi os god tid til at finde og observere dyrelivet, og forhåbentlig få de bedste skud i kassen.
Overnatning i Bardia.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
Dag 7
7. dag: Gennem lavlandet til Lumbini
Gennem Terai
Nepals del af Gangessletten
Buddhas fødeby Lumbini
Fra Bardia i vest kører vi nu mod øst til Lumbuni, Buddhas fødeby, beliggende ca. midt i lavlandet. Størstedelen af Nepals befolkning bor i Terai, og det ser man bl.a. på de store områder med agerland.
Buddha Sakyamuni (Siddharta Gautam) blev født i Lumbini og levede her i perioden 563-483 f.Kr. Legenden fortæller, at Dronning Maya ville rejse til sin egen fødeby for at føde sin søn, men måtte gøre holdt i Lumbini. Det var her, Siddhartha blev født. Før fødslen havde nogle lærde Brahminer spået, at Maya ville føde en søn, der enten ville blive verdenshersker eller en “Buddha” - de holdt mest på Buddha-forudsigelsen. Kong Suddhodana blev bedrøvet, da han hørte, at hans søn ville blive en Buddha, som ville gå ud og forsage verden.
Lumbini er i dag et UNESCO World Heritage Site.
Overnatning i Lumbini.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 8
8. dag: Fotosafari i Chitwan
Chitwan Nationaol Park
Nepals mest berømte park
Nepals mest varierede fugleliv
Fra Lumbini når vi nemt den berømte Chitwan National Park, der med sine 932 km2 ligger omkring Narayani- og Rapti-floden.
Her veksler højstammet, tør skov med lavere, tættere skov, stille floder med sandbanker og vidtstrakte græsstepper. Chitwan blev etableret i 1973. Parken er kendt for sin bestand på flere hundrede indiske pansernæsehorn. Chitwan er den mest besøgte og velkendte af Nepals nationalparker, og efter ankomst tager vi på vores første tur ind i parken. Vi er på udkig efter hjortearter, manguster, oddere, gavial og sumpkrokodille. Den bengalske kongetiger holder vi selvfølgelig også øje med - den ses dagligt et eller andet sted i parken, men ganske som i Bardia kan den være lidt svær at spotte. Læbebjørn og leopard er to andre rovdyr, vi kan være heldige at se.
Chitwan har mere end 450 fuglearter, hvilket faktisk er det største antal, der er registreret et enkelt sted i Nepal. Tidlig morgen galer den vilde morgenhane, påfuglene skriger, og bulbulerne synger. Senere flyver flokke af papegøjer ud, spætter trommer mod træstammerne, og rovfuglene begynder at live op. Farvestrålende isfugle og biædere tiltrækker sig vores opmærksomhed, de er særligt gode motiver for vores ivrige linser.
Overnatninger i Chitwan.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
Dag 9
9. dag: Chitwan National Park
Safari i Chitwan
Game drives i skovland og græsslette
Næsehorn, krokodille, fugleliv
Vi dedikerer endnu en dag til gave drives i den enorme Chitwan park. De daglige aktiviteter er mange. Allerede før solopgang er der vækning med morgente. Vi kan gå en tur i parken i morgentimerne og køre ud med jeepen om eftermiddagen.
Alle sanser sidder uden på tøjet, mens vi står eller holder stille og venter på, hvad der dukker op. Måske tigeren. Måske en hjort, en abe eller bare en junglehøne, der skraber lidt i jorden. Vi kan selvfølgelig ikke love, hvilke dyr der viser sig. Sådan er det ude i den vilde natur, men vi tager, hvad vi får, og det er altid spændende.
At være på safari i Chitwan er som en jagt - dog uden våben - hvor man til tider bruger megen tid på "skovtur" uden særlig mange dyr. Før i tiden var Chitwan da også et jagtreservat, indtil området blev etableret som nationalpark i 1973. Relativt ofte ser vi muntjak, indisk rådyr, næsehornsfugle, axishjort, vildsvin, gavialkrokodille, marsmugger krokodille, indisk bison, languraber, maqaqueaber samt friste tigerspor. Pansernæsehornene, der ofte søger mod floden for at bade sidst på dagen, er nok vores sikreste skud.
Overnatning i Chitwan.
Morgenmad er inkluderet
Dag 10
10. dag: Mod bjergene til Kathmandu
Fra Chitwan mod bjergene
Fra lavland til lav alpinzone
Retur til Kathmandu
Efter morgenmaden siger vi farvel til Chitwan og det varme lavland og kører mod bjergene til Kathmandu. Det er en smuk køretur på 6-8 timer gennem det bedste af Nepal, hvor vi undervejs ser landskabet skifte fra fladt og varmt lavland til lavere, kølig alpinzone.
Overnatning i Kathmandu.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 11
11. dag: Kathmandu og hjemrejse
Eventyret slutter
Farvel Nepal og hjemrejse
Velkommen hjem!
En begivenhedsrig rejse lakker mod enden. Det er blevet tid til at tage afsked med Nepal og vende næsen hjemad. Vi ankommer til Danmark op ad dagen.