Husk at vi har en udvidet og stærk tryghedsgaranti. Du kan trygt bestille din rejse uden frygt for en ekstraregning - den pris, du har bestilt rejsen til, er den pris du rejser til. Aflyses din planlagte rejse med os, grundet Udenrigsministeriets rejsevejledninger, refunderer vi dine indbetalte penge hurtigt.
Du kan læse here vores tryghedsgaranti her
Vi er et ægte specialrejsebureau med personlig vejledning - ikke en chatbot eller dealsite. Sådan har det været siden vi startede i 2003.
Velkommen til en anderledes Sri Lanka rejse, hvor der er ekstra fokus på komfort og diskret luksus. Her bor I på nøje udvalgte hoteller, hvor standarded er i top, og der er kælet for alle detaljerne for at bringe den lokale kultur og særlige stemning frem.
I starter i Negombo, udgangspunktet for enhver Sri Lanka rejse. Herfra går turen til Dambullas berømte grottetempler og Løveklippen i Sigiriya, hvor kongepaladset på toppen af klippen fortæller om en svunden tid.
Rejsen går videre gennem det frodige højland, hvor der dyrkes krydderier og te i markerne. I besøger både byen Kandy, der er hjemsted for sagnhistorier, og evigt smukke Nuwara Eliya, hvis grønne teplantager på mange måder er blevet billedet på Sri Lanka.
Gennem nationalparken Horton Plains vandrer I og sætter så kursen mod bjergbyen Ella, der måske er den mest charmerende af alle byer i Sri Lanka. Særligt kendt er den enorme Seven Arch Bridge, en imponerende konstruktion, der er blevet fotograferet et utal af gange. I vandrer stille og roligt til toppen af Little Adam's Peak, hvor panoramaudsigten til Ella Rock venter.
Oplevelserne vokser i nationalparkerne Udawalawe og Yala, der er nogle af de bedste steder at se vilde elefanter i Sri Lanka. Her skal I naturligvis på game drive for at finde kæmperne.
Rejsen slutter med nogle afslappende dage ved strandene i Balapitiya, der er mindre besøgt end landets store strandområder og derfor har beholdt sin uberørte charme. I bor godt hele vejen igennem og ser Asiens lille perle fra sin bedste side.
Vi har været yderst tilfredse med rejsen og gennemførelsen af det hele!
Martin H.
Kan man elske Indien, eller kan man lade være...
Susanne
Vi er vendt hjem fra den mest fantastiske rejse til Sri Lanka, hvor alting bare kørte efter planen. Vi fik alt, hvad vi havde drømt om - og mere til.
Heidi
Tak for en dejlig tur fra os alle 4. Vi har haft en rigtig dejlig oplevelse...
Jan, Boye, Karin og Anne
Det var igen en tur, hvor det hele klappede
Anne og Jannik
Min kone og jeg selv har lige været på fototur med Helle Olsen og Uri Golman
P. Bosholdt
Efter syv timers hård vandring nåede jeg toppen af Stok Kangri klokken ni om morgenen. Himlen var krystalblå og den 360 graders udsigt til alle de omkringliggende bjerge var sublim. Jeg følte mig på toppen af verden og var total overvældet af følelser over at være kommet op.
Marianne
Kære Kipling.
Vi er i lørdags vendt hjem fra en fantastisk rejse til Indien arrangeret af jer. 12 dage med store oplevelser , og ALT fungerede perfekt.
Åse og Michael S.
Rejen til Borneo - SABAH- er helt klart værd at anbefale til andre rejsende. Det er en " LIVSREJSE"!
F. Johansen
Helt igennem dejlig tur. Absolutte højde punkt var Ballon turen over Bagan!
Paul og Lone
TUSIND, TUSIND TAK FOR EN OPLEVELSE FOR LIVET! Gør det gerne om igen.
Lisbeth
En super god tur med en yderst kvalificeret guide Nui Nyi Kyuw, han gjorge livet meget let for mig, i det han på tog si alle tænkelige og utænkelige opgaver til alles tilfredshed.
Per S.
Fuldstændig fantastisk hele vejen rundt ...
Mette M.
Virkelig god og vidende chauffør/guide ...
Villy S.
Det har været den fedeste tur. Har følt mig tryg og kunne mærke at der var styr på det hele.
Henrik a.
Den ultimative rejse for alle ...
Carsten J
Kære Kipling
Lige en hilsen for at sige, at alting har gået rigtig godt. Alle guides og drivere har været på pletten ...
Kirsten
Blot en lille hilsen med 1000 tak ...
Jens og Vivi
Kære Mette,
Vi er nu så småt på vej hjemad. Jeg vil bare sige tak for en helt vidunderlig tur ...
Pia
Du har formået at gøre turen vellykket for os alle ...
Jeg vil gerne sige jer begge to 100.000 tak for en endnu en Kipling tur hvor ALT - simpelthen ALT bare spillede på min og min datters lidt ambitiøse tur på 4 uger til Nepal, Indien og Sri Lanka.
Søren RK
Kære Lars, vi har nu forladt Nepal efter en fantastisk dejlig tur.
Peter W.
Så er vi retur I det kølige danske forår efter en helt fantastisk tur.
Finn og Bente
Så er vi hjemme igen og alle indtrykkene er bundfældet efter en helt fantastisk tur på safari og Zanzibar...
Kiki
Hej Kipling,
jeg er lige kommet hjem fra Aconcagua...
Lotte
Det er vist 4 gang at jeg rejser igennem jer, og jeg må bare sige – at endnu engang så fungerede alt bare...
Jesper K.
Hej Lars,
vi er tilbage fra en super tur i Nepal. Tak for godt arrangement!
Thomas H.
Jordan rejsen Dana til Petra var en fantastisk tur. Turen startede med 5 dages trek, som foregik langs den Jordanske trail, med start i Dana og gik mod Petra.
Jesper SØ.
Vi har haft den mest fantastiske ekspedition til toppen på Afrika’s højeste bjerg.
Kasper
En kort, men meget kærlig hilsen fra Siracusa, hvor vi netop er ankommet.
Bodil
Har besteget kilimanjaro på grupperejse med kipling. Alt fungerede rigtig godt...
Helle J.
Helt fra planlægningens første dag tog Kipling Travel hånd om os...
Hans-Ole J.
Rejsebrev fra Serengeti, Ngorongoro og Zanzibar med nogle få ændringer til stor glæde for os alle 7.
Anne
Det har været en hel fantastisk ferie -
Jette Torp
Bjerge og dal.
Irene
Endnu en gang har familien rejst med Kipling travel til Sicilien, og endnu en gang har vi har haft en super dejlig tur.
Familien Christoffersen
Lige hjemkommet fra en fantastisk tur til Mera Peak.
Anni M.
Stor og hel unik oplevelse
Susanne Kofoed
Fantastisk tur, hvor alt klappede
Dorrit Hansen & Gert Davidsen
Nu er vi så kommet hjem fra vores fantastiske rejse i Sydafrika, og jeg synes lige, at jeg vil sende dig lidt feedback.
Først og fremmest – og måske vigtigst af alt – så har vi været meget tilfredst med servicen og kvaliteten hos Kipling Travel – vi vil klart anbefale jeg til andre, og også meget gerne bruge jer til en anden rejse.
Dorte N
Det var uendelig dejligt at gense / komme tilbage til både Francesco’s juniorsuite i Agriento, og til Giovanna v Antica Cascino.
Bibbi Søgaard
Vil bare sige at Tagliaborsa er SUPER.
Kirsten og Allan Carstensen
Jeg valgte Kipling Travel på grund af Andreas Muldgaards evne til at fange min idé. Andreas lavede et kreativt oplæg, og han gjorde noget, som ingen af de andre bureauer tænkte på. Han involverede sig i at hjælpe mig med vores faglige såvel som sociale program. Lige netop denne hjælp, fik jeg meget brug for.
Sisse Wellejus Hansen - Administrerende Direktør – Skandinavien Elysee Dental
En på alle måder fantastisk rejseoplevelse
Familien Nyrup
Denne rejse har været hele de 56.000 kr. værd
Monika
Vi er nu hjemme igen efter en fantastisk ferie i Peru/Bolivia
Lene B. L.
Nu er vi vel hjemme efter en dejlig uge !! TAK FOR DEN !!
Dorrit og Mads Tarstrup
Jeg havde i mange år haft et stort ønske om en safaritur i Afrika og efter en del research endte vi med at bestille turen hos Kipling med destination Tanzania som nok er et af de bedste steder for safari.
Bente Præstiin
En flot gennemført rejse.
M. Bergmann
Da vi besluttede, at vinterens rejse skulle gå til Australien overvejede vi i lighed med tidligere lange rejser mod øst at brække rejsen over og tage et par dages ophold i Bangkok eller Singapore. Vi besluttede imidlertid, at lade Kipling Rejser undersøge, hvad det ville koste at blive opgraderet hos Emirates til Business Class.
Inger Skov og Vagn Thomsen
Jeg vil lige give en kort tilbagemelding om vores Toubkal-trek i sidste uge.
Vi havde en helt fantastisk rejse – det var en kæmpe oplevelse på alle måder. Naturen, kulturen, bjergene, menneskene … alt er røget ind som stor formueværdi på oplevelseskontoen! :)
Frank og Heidi
Det var et rigtigt trek uden den store dramatik og højdeudfordringer, generelt havde vi i gruppen næsten ingen problemer med mave, højde eller bagagen undervejs. Det var en helt igennem fantastisk ferie, med en masse dejlige mennesker, bjerge og ikke mindst oplevelser.
Lars Olsen
Foerst og fremmest, TAK for en super planlaegning omkring vores Tibet rejse.
Jeg maa sige at alt simpelthen var arrangeret perfekt og vi havde en klar fornemmelse af at en hel del personer havde travlt i kulissen for at faa alt til at klappe omkring vores ferie - uden at vi var saerligt indvolveret.
Trine & Kirsti
Tak for en fantaktisk planlagt rejse , I har med jeres planlægning, jeres
guider i Nepal & Tibet givet os en rejse, oplevelse og indsigt i bl.a.
Tibet og deres vilkår, som vi aldrig vil glemme.
Anita & Peter
Tak for en helt igennem vellykket rejse til Uzbekistan
Velankommet tilbage til Danmark efter en utrolig velanlagt og oplevelsesrig safari tur, kan vi ikke
andet end at sige dig mange tak for en uforglemmelig oplevelse.
Anni og Steen Bager
Udtalelser er indsamlet blandt vores rejsende og delt med samtykke
I dag begynder det længe ventede eventyr. I tager af sted fra Danmark med kurs mod den grønneste plet i Sydasien.
Mad på flyrejsen er inkluderet.
Dag 2
2. dag: Ankomst til Colombo i Sri Lanka
Ankomst til Sri Lanka
Sri Lankas Hovedstad Colombo
Aftenen fri
Ved ankomsten til Colombo står vores lokale agent klar i lufthavnen med et Kipling Travel-skilt eller navneskilt. Fra lufthavnen køres I til hotellet og tjekker ind. Resten af eftermiddagen og aftenen er til fri leg. Vi anbefaler en slentretur i Galle Face Green, som er et fem hektar stort grønt område langs Negombos kyst.
Overnatning i Colombo.
Aftensmad er inkluderet.
Dag 3
3. dag: Gennem højlandet til Sigiriya og Dambullas grottetempler
Gennem Sri Lankas højland
Grottetemplerne i Dambulla
Stemning i Sigiriya
Efter morgenmaden tjekker I ud fra hotellet, og rundrejsen, der foregår i egen bil med privatchauffør/guide, begynder. Vi opfordrer til, at I fra start får skabt en god dialog med chaufføren, så I kan få indlagt lige netop de stop, I ønsker. Giver I udtryk for jeres ønsker, får I det optimale ud af køreturene.
I kører gennem Sri Lankas smukke højland til Sigiriya, der ligger cirka 150 km. fra Negombo.
Inden I når Sigiriya, som er dagens endelige destination, tager I turen til Dambullas grottetempler, der er et af de største og bedst bevarede tempelkomplekser på Sri Lanka. Templerne er bygget ind i oprindelige huler i klippen, og sidenhen har man placeret utallige smukke statuer derinde - hele 48 af Buddha. Dambullagrotterne dateres tilbage til cirka 100 f.Kr., så her kan I virkelig mærke historiens vingesus. I vil formodentlig også opleve en del Sinhalesere, der kommer til Dambulla for at bede, hvilket hjælper til at skabe den højhellige stemning, der altid er omkring grotterne.
Efter besøget i Dambulla kører I videre til Sigiriya, hvor resten af dagen til afslapning ved hotellets pool. Slap af, læn jer tilbage, og nyd de smukke omgivelser i Sri Lankas grønne og frodige midtland.
Overnatning i Sigiriya.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 4
4. dag: Sigiriya - løveklippen
Løveklippen i Sigiriya
Sri Lankas forunderlige historie
Fri eller elefantsafari i Minneriya
Dagens udflugtsmål er en af Sri Lankas største attraktioner, Sigiriya klippen. Sigiriya klippen, også kaldet "løveklippen", er et imponerende klippefort, som har været et kæmpe kongepalads. Fortet ligger ophøjet på en ca. 200 meter høj klippe, med et enestående udsyn udover det omkringliggende landskab af jungle og bjergsilhuetter.
Få steder på kloden finder vi bygninger, der er så velbevarede som denne borg, der gennem tiden har haft talrige funktioner. Udover at have været en fæstning fungerer det således nu som kunstgalleri og munkekloster, hvilket må siges at være en særpræget kombination. Inden for murene findes store vandbassiner, smukke haveanlæg, imponerende stenstatuer af løver samt en 1.000 år gammel mur med velbevarede Sigiriya malerier, der må have været den tids graffiti. Sigiriya er naturligvis optaget på UNESCO´s liste over verdenskulturarv. Fortet regnes af nogle for en attraktion ligeværdig med Taj Mahal og Den Kinesiske Mur.
Der er afgang til klippen tidlig morgen, så I kan nyde godt af morgenens behagelige temperaturer. Vi kan kun anbefale, at I tager jer god tid til at nyde den unikke stemning på turen op, forbi de berømte frescomalerier, og ikke mindst udsigten fra toppen af løveklippen. Der er tilknyttet et mindre museum, helt lavpraktisk kaldet "Sigiriya Museum", der giver et interessant indblik i det imponerende byggeri.
Den resterende del af dagen er på egen hånd, med mulighed for at slappe af ved hotellets pool og have område, hvorfra der er udsigt direkte til Sigiriya klippen. Alternativt kan I efter besøget ved Løveklippen køre til Minneriya for at opleve en elefantsafari i jeep i Minneriya nationalpark. Dette er et tilkøb og altså ganske frivilligt.
Overnatning i Sigiriya.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 5
5. dag: Mod højlandet, krydderhave og Kandy
Besøg i en krydderhave i Matale
Kandy, højlandets hovedstad
Rundtur i Kandy og Tandens Tempel
Fra Sigiriyas landsbyliv og Løveklippen går rejsen nu videre gennem det smukke højland til Kandy. Undervejs besøger I en Krydderhave i Matale. Sri Lankas krydderhaver er en historie for sig. Her kan man ved selvsyn se hvordan eks. nelliketræ, pebertræ, kaneltræer og muskatplanter ser ud. Der er typisk en lille rundvisning rundt i haven, som dog ikke er selve agerdelen, men en krydderhave med forklaringer om de forskellige krydderier og urter. Der er også en fin lille butik, hvor man efterfølgende kan købe krydderier, hvis man ønsker.
Fra Matale kører I videre til højlandets hovedstad Kandy, hvor I ankommer sidst på dagen. Kandy ligger med sine 110.000 indbyggere tilbagetrukket i Sri Lankas vidunderlige bjerge, og er landets buddhistiske centrum. Her hersker en rolig stamning, og I er omgivet af skønne småbjerge og stille søer. Om eftermiddagen skal I på rundtur i Kandy og bl.a. besøge det berømte Tandens Tempel.
I templet Dalada Maligawa – bedre kendt som ”Tandens Tempel” opbevares relikviet kendt som Buddhas tand, der er optaget på UNESCO's liste over verdenskulturarv. Tanden og templet besøges dagligt af hvidklædte munke, der hylder tanden med lotusblomster. Der er usikkerhed om, hvorvidt tanden rent faktisk er den originale, der i det 4. århundrede blev ført til Sri Lanka af en prinsesse, der skjulte den i sit hår! Det afholder dog ikke fra massive fejringer i juli-august, hvor Buddhas odontologiske rester markeres ved et 10-dages optog gennem Kandy. Her får den alt, hvad den kan trække af trommer, dans og elefanter (hvoraf én bærer en kopi af tanden) – festlighederne kulminerer med en ceremoni foran selve Tandens Tempel.
Overnatning i Kandy.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 6
6. dag: Udflugt til Gampolas temarker
Udflugt til Gampola temarker
Lær om Sri Lankas teproduktion
Smag på te og Sri Lankansk mad
I dag kan I se frem til en dagsudflugt til Gampolas temarker. Fra Kandy kører I til Elpitiya Walauwa, et historisk heritage hotel i Gampola. Her skal I på rundvisning på tefabrikken og teplantagen og se, hvordan tebladene høstes fra marken og senere bliver bearbejdet på fabrikken. Smagsprøver er naturligvis inkluderet, og dygtige rundvisere fortæller jer om hele processen og hvordan, man får den bedste smag ud af bladene.
I får også lov til at overvære, hvordan man på plantagen laver traditionel Sri Lankas mad, som efterfølgende serveres til frokost. Nogle gange er der også muligt at besøge et nærliggende landsbytempel og blive velsignet af de lokale munke.
Sidst på dagen returnerer I til Kandy.
Overnatning i Kandy.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 7
7. dag: Togrejse fra Kandy til Nuwara Eliyas smukke teplantager
Tog til Nanu Oya
Videre til Nuwara Eliya
Sri Lankas tecentrum
Denne morgne møder chaufføren jer på hotellet i Kandy for at køre jer til banegården. En smuk togrejse på omtrent fire timer gennem højlandet til Nanu Oya venter. I kører gennem de smukke bjergegne, landskaber med terrassemarker og skov af fyr og eukalyptus, indtil Sri Lankas vidunderlige temarker langsomt dukker frem.
I Nanu Oya møder I igen chaufføren, der kører jer det sidste stykke vej til Sri Lankas smukke top Nuwara Eliya. Nuwara Eliya udtales ligger svalt og roligt i cirka 1.900 meters højde. Dette var stedet, hvor engelske kolonister trak sig tilbage i den varmeste tid, hvilket man også ser på byen. Den minder nemlig om det engelske højland med stenhuse, tåge og en del regn. Det er ikke for ingenting, at Nuwara Eliya kaldes for ”Little England”.
Der er en mindre basar, og derudover er byens største seværdighed teproduktionen og de fantastiske omgivelser: smukke temarker og plantager, frodige skove og tågefyldte plateauer. I besøger naturligvis en af de mange teplantager, hvor de særlige klimaforhold, der indbefatter to monsuner, er med til at fremelske ganske forskellige varianter af Ceylon-te. Sri Lanka er en af verdens største eksportører af te, og vi har mulighed for både at smage den verdensberømte te og købe den med hjem.
Oprindeligt dyrkede man faktisk kaffe på Sri Lankas bjergskråninger. Produktionen gik stærkt ned ad bakke fra omkring 1840, indtil det kollapsede omkring 1870. Herfra fandt englænderne på at indføre te fra Kina og plantagerne i Assam. De første teplantager på Sri Lanka, datidens Ceylon, blev opført i Peradenia og udgør nu en stor faktor i højlandets økonomi og jobskabelse.
Overnatning i Nuwara Eliya.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 8
8. dag: Vandretur til Horton Plains
Vandretur til Horton Plains
Tågeregnskov og græssletter
Flora og fauna som kun findes her
Tidlig morgen er der afgang fra Nuwara Eliya mod nationalparken Horton Plains. Morgenmaden bliver pakket til jer, så I kan nyde den undervejs eller i parken. Horton Plains er en såkaldt tågeregnskov, og de bakkede landskaber med en kombination af skov og græssletter har et rigt dyreliv og en flora, som kun findes her. Her er blandt andet over 80 forskellige fuglearter, aber, hjorte, kæmpe egern og vildsvin.
I skal ud på en smuk vandretur i parken. Landskabet er betagende, og I kan forvente, at det tager en 4-5 timer at tilbagelægge den ca. 10 km lange rute.
Efter vandreturen returnerer I til Nuwara Eliya, hvor den sene eftermiddag og aften er til fri leg.
Overnatning i Nuwara Eliya.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 9
9. dag: Mod Ella
Til bjergbyen Ella
Sri Lankas måske hyggeligste by
Ravana-vandfaldet
Fra Nuwara Eliya kører I til bjergbyen Ella. Undervejs stopper I ved Ravana-vandfaldet lige udenfor Ella, der er et vandfald i flere etager, som er særligt fotogent. Modsat mange andre vandfald i Sri Lanka, ligger Ravana nær vejen, så der er ikke behov for at forcere en masse trappetrin.
Ella er nok en af de hyggeligste byer i Sri Lanka. Her finder I en helt anden ro end i resten af landet - naturligvis med undtagelse af hovedgaden, der ser sin mængde af turister med dertilhørende cafeer, barer og musik. Men i al beskedenhed så er stemningen i Ella fantastisk, og I vil nok nyde at slentre rundt her resten af dagen og nyde de mange gode restauranter.
Overnatning i Ella.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 10
10. dag: Ella
Vandring til Little Adam's Peak
Udsigter til Ella Rock
Nine Arch Bridge
Dagen byder på en let vandretur til toppen af Little Adam's Peak. Turen er relativ kort, men for at få mest muligt ud af dagen, starter I tidligt, lige efter morgenmaden. Fra toppen af Littel Adam's Peak kan I nyede udsigterne til Ella Rock samt de omkringliggende dale og bakker.
Senere på dagen besøger I Ellas mest berømte varetegn, Nine Arch Bridge. Broens med de ni buer er hele 90 meter lang og 24 meter høj og hæver sig blandt grønne trætoppe midt i skoven, over temarkerne. Det er populært at sige, at Nine Arch Bridge er det mest fotograferede sted i hele Sri Lanka - og den er sikkert god nok. Seks gange om dagen kører der tog over broen, men tidspunkterne er ikke helt at regne med.
Overnatning i Ella.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 11
11. dag: Via Udawalawe til Yala nationalpark
Udawalawe nationalpark
Fodring af elefantunger
Elefantflokke i Yala nationalpark
I forlader Ella og kører til Udawalawe nationalpark, der har en stor population af elefanter, som lever vildt her. Undervejs stopper I ved deres Elephant Transit Centre, som er et rehabiliteringscenter for elefantunger fra hele Sri Lanka. Her kan I se elefanterne blive fodret, inden I fortsætter videre til Yala nationalpark.
Yala har, ligesom Udawalawe, en stor population af elefanter, men Yala er en kende mere berømt og ser flere besøgende. Elfanterne kan ses i små flokke i det mandshøje elefantgræs. Hvis man forventer sig hanner med lange stødtænder, bliver man muligvis skuffet, da Sri Lankas elefanttyre normalt mangler disse. Også de sorte, små og skovlevende kravebjørne har en god bestand i Yala, omend de er svære at spotte. Læg dertil krokodiller, civetkat, gigantegern, sambar- og axishjort, vildsvin, skildpadder, vandbøfler, sjakal, langur- og maqaque aber - og så et fantastisk fugleliv med over 200 arter.
Overnatning i Yala.
Morgenmad og aftensmad er inkluderet.
Dag 12
12. dag: Game drive i Yala og videre til Balapitiya
Game drive i Yala nationalpark
Til strandene ved Balapitiya
Badeferien starter
Dagen starter med et tidligt morgen game drive ud i nationalparken. Fra jeepen kan I komme tæt på parkens enestående dyreliv. Yalas ret åbne landskab med sine krat- og træbevoksede enge, talrige vandhuller og små søer er formentligt det sted i verden, hvor sandsynligheden for at se leopard er størst – dette karismatiske, men notorisk uforudsigelige rovdyr, er her ret dagaktive. Leopardbestanden på Sri Lanka er større end i Indien, da de plettede katte ikke har konkurrence fra tigre. Yala har over 40 leoparder - men husk nu, at de stadig er meget svære at få at se.
Efter frokost tjekker I ud og kører til fiskerbyen Balapitiya ved sydvestkysten. Her kommer slet ikke de samme turistflokke som ved mere Sri Lankas mere berømte strandområder, og stemningen af afslappet og uspoleret.
Overnatning i Balapitiya.
Morgenmad og frokost er inkluderet.
Dag 13
13. dag: Badeferie ved Balapitiya
Badeferie ved Balapitiya
Dejlige sandstrande
Palmer og hyggelig stemning
Det bedste ved Balapitiya er, at der stadig hersker en rolig og uberørt stemning i byen og ved straden. I kan bruge dagene på at geare ned efter rundtrejsen, gå ture langs stranden, bade i de blå bølger og slænge jer i liggestolen under palmerne.
Overnatning ved Balapitiya.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 14
14. dag: Badeferie ved Balapitiya
Badeferie ved Balapitiya
Strand, vand og sol
Nyd roen ved havet
Dagene ved Balapitiya er til fri disposition. Brug tiden ved vandet, nyd havets brusen og det lune sand. Nogle gange kan man være heldig at opleve havskildpadder, der lægger æg i sandet på stranden.
Om aftenen kan I nyde nogle af de cafeer og reastauranter, der er i byen.
Overnatning i Balapitiya.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 15
15. dag: Badeferie ved Balapitiya
Badeferie ved Balapitiya
Madu Banga floden
Tag f.eks. en sejltur
Badeferien fortsætter, I slapper af ved stranden og nyder, at der kommer helt ro på.
Der er et par butikker i Balapitiya, men det er ikke udvalg til den helt store shoppingtur. Derimod kan I overveje at sejle en tur langs mangroveskovene omkring Madu ganga floden, gå i land på en af de små øer i floden eller prøve fiskespa til fødderne.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 16
16. dag: Hjemrejse og ankomst til Danmark
Hjemrejse
Ankomst til Danmark
Velkommen hjem!
Det er tid til at sige farvel til Sri Lanka og de dejlige strande ved Balapitiya. Tidlig afgang fra hotellet for at køre de godt to timer til lufthavnen i Colombo for at påbegynde hjemrejsen. I lander I Danmark samme aften.
Velkommen hjem!
Mad på flyrejsen er inkluderet.
Dag 1
Afrejse fra Danmark
Eventyret starter
Afrejse fra Danmark
Mod Sri Lanka
Læs mere
Dag 2
Ankomst til Colombo i Sri Lanka
Ankomst til Sri Lanka
Sri Lankas Hovedstad Colombo
Aftenen fri
Læs mere
Dag 3
Gennem højlandet til Sigiriya og Dambullas grottetempler
Gennem højlandet til Sigiriya og Dambullas grottetempler
Gennem Sri Lankas højland
Grottetemplerne i Dambulla
Stemning i Sigiriya
Læs mere
Dag 4
Sigiriya - løveklippen
Sigiriya - løveklippen
Løveklippen i Sigiriya
Sri Lankas forunderlige historie
Fri eller elefantsafari i Minneriya
Læs mere
Dag 5
Mod højlandet, krydderhave og Kandy
Besøg i en krydderhave i Matale
Kandy, højlandets hovedstad
Rundtur i Kandy og Tandens Tempel
Læs mere
Dag 6
Udflugt til Gampolas temarker
Udflugt til Gampola temarker
Lær om Sri Lankas teproduktion
Smag på te og Sri Lankansk mad
Læs mere
Dag 7
Togrejse fra Kandy til Nuwara Eliyas smukke teplantager
OBS: Ingen ekspeditionsgebyr: Kipling Travel lægger ikke faktureringsgebyr oveni rejsernes pris
Ikke inkluderet
Rejseforsikring
Sygeafbestillingsforsikring
Afrejse med fly fra f.eks. Aalborg/Billund/Hamborg (kontakt os for evt. muligheder og priser)
Visum (søges online inden afrejse og koster USD 50,- per person)
Forplejning udover den nævnte, personlige udgifter og drikkepenge
Alt ikke beskrevet under ”Inkluderet”
Tilkøb
Herunder kan du se de udvidelsesmuligheder, vi kan tilbyde på denne rejse. Det er ganske uforpligtende at tilvælge udvidelser, som du ønsker at høre mere om, når du bliver kontaktet af en af vores eksperter. Efter du har valgt de ønskede tilkøb, skal du scrolle lidt op til priser (eller klikke her) og fortsætte bestillingen af et uforpligtende tilbud.