Husk at vi har en udvidet og stærk tryghedsgaranti. Du kan trygt bestille din rejse uden frygt for en ekstraregning - den pris, du har bestilt rejsen til, er den pris du rejser til. Aflyses din planlagte rejse med os, grundet Udenrigsministeriets rejsevejledninger, refunderer vi dine indbetalte penge hurtigt.
Du kan læse here vores tryghedsgaranti her
Vi er et ægte specialrejsebureau med personlig vejledning - ikke en chatbot eller dealsite. Sådan har det været siden vi startede i 2003.
Med åbningen af jernbaneruteen fra Beijing over det gigantiske tibetanske plateau til Lhasa for 10 år siden er det muligt at besøge Tibet på den hidtil mest unikke måde.
Vi besøger bl.a. seværdigheder som det storslåede Potala - Dalai Lamas tidligere palads, den Kinesiske Mur og de 8,099 terracottastatuer, der først blev opdaget i 1974. Men vi glemmer ikke den ligeså vigtige kinesiske hverdag med lokal-befolkningens landsbyer og spændende markeder.
Det er en fantastisk kombination af det store tibetanske plateau, Kinas Kejserbyer og Beijings fantastisk kulturskatte.
Foerst og fremmest, TAK for en super planlaegning omkring vores Tibet rejse.
Jeg maa sige at alt simpelthen var arrangeret perfekt og vi havde en klar fornemmelse af at en hel del personer havde travlt i kulissen for at faa alt til at klappe omkring vores ferie - uden at vi var saerligt indvolveret.
Trine & Kirsti
Tak for en fantaktisk planlagt rejse , I har med jeres planlægning, jeres
guider i Nepal & Tibet givet os en rejse, oplevelse og indsigt i bl.a.
Tibet og deres vilkår, som vi aldrig vil glemme.
Anita & Peter
Vi har været yderst tilfredse med rejsen og gennemførelsen af det hele!
Martin H.
Kan man elske Indien, eller kan man lade være...
Susanne
Vi er vendt hjem fra den mest fantastiske rejse til Sri Lanka, hvor alting bare kørte efter planen. Vi fik alt, hvad vi havde drømt om - og mere til.
Heidi
Tak for en dejlig tur fra os alle 4. Vi har haft en rigtig dejlig oplevelse...
Jan, Boye, Karin og Anne
Det var igen en tur, hvor det hele klappede
Anne og Jannik
Min kone og jeg selv har lige været på fototur med Helle Olsen og Uri Golman
P. Bosholdt
Efter syv timers hård vandring nåede jeg toppen af Stok Kangri klokken ni om morgenen. Himlen var krystalblå og den 360 graders udsigt til alle de omkringliggende bjerge var sublim. Jeg følte mig på toppen af verden og var total overvældet af følelser over at være kommet op.
Marianne
Kære Kipling.
Vi er i lørdags vendt hjem fra en fantastisk rejse til Indien arrangeret af jer. 12 dage med store oplevelser , og ALT fungerede perfekt.
Åse og Michael S.
Rejen til Borneo - SABAH- er helt klart værd at anbefale til andre rejsende. Det er en " LIVSREJSE"!
F. Johansen
Helt igennem dejlig tur. Absolutte højde punkt var Ballon turen over Bagan!
Paul og Lone
TUSIND, TUSIND TAK FOR EN OPLEVELSE FOR LIVET! Gør det gerne om igen.
Lisbeth
En super god tur med en yderst kvalificeret guide Nui Nyi Kyuw, han gjorge livet meget let for mig, i det han på tog si alle tænkelige og utænkelige opgaver til alles tilfredshed.
Per S.
Fuldstændig fantastisk hele vejen rundt ...
Mette M.
Virkelig god og vidende chauffør/guide ...
Villy S.
Det har været den fedeste tur. Har følt mig tryg og kunne mærke at der var styr på det hele.
Henrik a.
Den ultimative rejse for alle ...
Carsten J
Kære Kipling
Lige en hilsen for at sige, at alting har gået rigtig godt. Alle guides og drivere har været på pletten ...
Kirsten
Blot en lille hilsen med 1000 tak ...
Jens og Vivi
Kære Mette,
Vi er nu så småt på vej hjemad. Jeg vil bare sige tak for en helt vidunderlig tur ...
Pia
Du har formået at gøre turen vellykket for os alle ...
Jeg vil gerne sige jer begge to 100.000 tak for en endnu en Kipling tur hvor ALT - simpelthen ALT bare spillede på min og min datters lidt ambitiøse tur på 4 uger til Nepal, Indien og Sri Lanka.
Søren RK
Kære Lars, vi har nu forladt Nepal efter en fantastisk dejlig tur.
Peter W.
Så er vi retur I det kølige danske forår efter en helt fantastisk tur.
Finn og Bente
Så er vi hjemme igen og alle indtrykkene er bundfældet efter en helt fantastisk tur på safari og Zanzibar...
Kiki
Hej Kipling,
jeg er lige kommet hjem fra Aconcagua...
Lotte
Det er vist 4 gang at jeg rejser igennem jer, og jeg må bare sige – at endnu engang så fungerede alt bare...
Jesper K.
Hej Lars,
vi er tilbage fra en super tur i Nepal. Tak for godt arrangement!
Thomas H.
Vi har haft den mest fantastiske ekspedition til toppen på Afrika’s højeste bjerg.
Kasper
Jordan rejsen Dana til Petra var en fantastisk tur. Turen startede med 5 dages trek, som foregik langs den Jordanske trail, med start i Dana og gik mod Petra.
Jesper SØ.
En kort, men meget kærlig hilsen fra Siracusa, hvor vi netop er ankommet.
Bodil
Har besteget kilimanjaro på grupperejse med kipling. Alt fungerede rigtig godt...
Helle J.
Helt fra planlægningens første dag tog Kipling Travel hånd om os...
Hans-Ole J.
Rejsebrev fra Serengeti, Ngorongoro og Zanzibar med nogle få ændringer til stor glæde for os alle 7.
Anne
Det har været en hel fantastisk ferie -
Jette Torp
Bjerge og dal.
Irene
Endnu en gang har familien rejst med Kipling travel til Sicilien, og endnu en gang har vi har haft en super dejlig tur.
Familien Christoffersen
Lige hjemkommet fra en fantastisk tur til Mera Peak.
Anni M.
Stor og hel unik oplevelse
Susanne Kofoed
Fantastisk tur, hvor alt klappede
Dorrit Hansen & Gert Davidsen
Nu er vi så kommet hjem fra vores fantastiske rejse i Sydafrika, og jeg synes lige, at jeg vil sende dig lidt feedback.
Først og fremmest – og måske vigtigst af alt – så har vi været meget tilfredst med servicen og kvaliteten hos Kipling Travel – vi vil klart anbefale jeg til andre, og også meget gerne bruge jer til en anden rejse.
Dorte N
Det var uendelig dejligt at gense / komme tilbage til både Francesco’s juniorsuite i Agriento, og til Giovanna v Antica Cascino.
Bibbi Søgaard
Vil bare sige at Tagliaborsa er SUPER.
Kirsten og Allan Carstensen
Jeg valgte Kipling Travel på grund af Andreas Muldgaards evne til at fange min idé. Andreas lavede et kreativt oplæg, og han gjorde noget, som ingen af de andre bureauer tænkte på. Han involverede sig i at hjælpe mig med vores faglige såvel som sociale program. Lige netop denne hjælp, fik jeg meget brug for.
Sisse Wellejus Hansen - Administrerende Direktør – Skandinavien Elysee Dental
En på alle måder fantastisk rejseoplevelse
Familien Nyrup
Denne rejse har været hele de 56.000 kr. værd
Monika
Vi er nu hjemme igen efter en fantastisk ferie i Peru/Bolivia
Lene B. L.
Nu er vi vel hjemme efter en dejlig uge !! TAK FOR DEN !!
Dorrit og Mads Tarstrup
Jeg havde i mange år haft et stort ønske om en safaritur i Afrika og efter en del research endte vi med at bestille turen hos Kipling med destination Tanzania som nok er et af de bedste steder for safari.
Bente Præstiin
En flot gennemført rejse.
M. Bergmann
Da vi besluttede, at vinterens rejse skulle gå til Australien overvejede vi i lighed med tidligere lange rejser mod øst at brække rejsen over og tage et par dages ophold i Bangkok eller Singapore. Vi besluttede imidlertid, at lade Kipling Rejser undersøge, hvad det ville koste at blive opgraderet hos Emirates til Business Class.
Inger Skov og Vagn Thomsen
Jeg vil lige give en kort tilbagemelding om vores Toubkal-trek i sidste uge.
Vi havde en helt fantastisk rejse – det var en kæmpe oplevelse på alle måder. Naturen, kulturen, bjergene, menneskene … alt er røget ind som stor formueværdi på oplevelseskontoen! :)
Frank og Heidi
Det var et rigtigt trek uden den store dramatik og højdeudfordringer, generelt havde vi i gruppen næsten ingen problemer med mave, højde eller bagagen undervejs. Det var en helt igennem fantastisk ferie, med en masse dejlige mennesker, bjerge og ikke mindst oplevelser.
Lars Olsen
Tak for en helt igennem vellykket rejse til Uzbekistan
Velankommet tilbage til Danmark efter en utrolig velanlagt og oplevelsesrig safari tur, kan vi ikke
andet end at sige dig mange tak for en uforglemmelig oplevelse.
Anni og Steen Bager
Udtalelser er indsamlet blandt vores rejsende og delt med samtykke
Vi ankommer til Beijing, hvor der ved ankomsten er afhentning og kørsel ind til vores hotel, hvor vi får værelset udleveret med det samme.
I løbet af eftermiddagen besøger vi Lama templet Yonghedong, som vel nok er et af de mest imponerende tibetansk-buddhistiske tempelkomplekser uden for Tibet.
Overnatning i Beijing
Dag 3
3. dag: Beijing og Den Forbudte By
Byrundtur i Beijing
Tiananmen, Den Himmelske Fredsplads
Den Forbudte By og Himlens Tempel
Efter morgenmaden går det mod Fredspladsen, der på alle måder er et imponerende skue. Tankerne går naturligvis tilbage til et af de sorte kapitler i landets nyere historie, nemlig demokratibevægelsens oprør i 1989. Her blev en stor fredelig demonstration opløst med tanks og soldater og flere hundrede mennesker mistede livet.
Turen går naturligvis til Formand Maos Mausoleum, dog sammen med tusindvis af andre, hvorfor man skal forvente lange køer, der dog er i konstant bevægelse af sikkerhedsmæssige årsager. Den lange ventetid belønnes med et kort glimt af sarkofagen med Maos legeme. Enkelte gange er mausoleet lukket på grund af vedligeholdelse af Maos jordiske rester.
Tæt på ligger Den Forbudte By – kejserpaladset Gugong fra 1420 – det smukkeste palads fra kejsertidens Kina. Inden for murene er der over 9.000 rum, hvor de forskellige kejsere levede overdådigt i total isolation fra omverdenen. Efter kejserdynastiets fald i 1911 gik byen langsomt i forfald og i 1923 raserede en brand, hvor store mængder kunstskatte blev ødelagt. Under kulturrevolutionen blev lige så store mængder ødelagt, men en nænsom og fabelagtig restaurering har siden fundet sted og Den Forbudte By er nærmest et flerdages besøg værd. Mest berømt er Taihedian, Paladset For Den Højeste Harmoni, hvor op til 90.000 mennesker kunne overvære kejseren. Baohedian, Paladset For Bevaring af Harmoni, der blev brugt til enorme festmiddage og siden hen til eksaminer. Og endelig boligerne for Ming- og Qing-kejserne, Paladset For Himmelsk Renhed, Qianqinggong med dets mange små udskæringer og figurer.
Herefter køres der til Himlens Tempel Park, der for mange besøgende er den ypperste tempeloplevelse i Kina. Tiantan, Himlens Tempel Park, er Kinas største og smukkeste tempelkompleks. I 1400-tallet var Tiantan lukket for offentligheden, når kejseren stoltserede i eksorbitante optog over for de udvalgte for at foretage religiøse ritualer på årets korteste dage. Nu om dage er der offentlig adgang og Templet For Bøn Om God Høst er især imponerende ved sin åbenlyse skønhed. 28 enorme træsøjler danner fundamentet for det kegleformede tag, der er bygget af mørkeblå sten og symboliserer himlen. Alle materialer er passet ind i hinanden uden brug af søm.
Overnatning i Beijing
Morgenmad er inkluderet.
Dag 4
4. dag: Den Kinesiske Mur
Udflugt til Muren, Kinas stolthed
Hutonger
Peking And
Tidlig morgenmad og efterfølgende afgang mod den store mur, hvor der er en ca. 90 km. lang køretur til besøgsstedet ved Mutianyu nordøst for Beijing. Tidlig ankomst ved Mutianyu for at undgå de store menneskemængder, der kommer ud på formiddagen. Dette punkt på muren er kendt for en fantastisk udsigt og sine mange Ming-vagttårne.
Den Store Mur eller slet og ret Muren er utvivlsomt det bygningsværk, de fleste forbinder med Kina. Den 6.000 km. lange mur blev opført over mere end 2.000 år for at holde de mongolske nomader ude fra det kinesiske rige. Muren er bred nok til at tunge hestevogne kunne køre fra tårn til tårn og høj nok til at holde de fremmede ude. Vi har derfor valgt det mindre besøgte punkt ved Mutianyu som udgangspunkt i vores rejser. Man kan dog vandre adskillige kilometer på muren og efterhånden føle sig næsten alene i dette gigantiske bygningsværk. Muren bølger sig gennem landskabet og dele af ruten er temmelig stejl sine steder. Den Kinesiske Mur siges at være det eneste menneskeskabte bygningsværk, der kan ses langt ude fra rummet, først i nyere tid i konkurrence med Palmen ved Dubai.
Tilbage i Beijing skal vi gennem beboelseskvarterer med de gamle Hutonger, et herligt eksempel på et virvar af snørklede gyder og en kombination af beskedne 1-værelsesboliger og større gårdhavehuse for de mere velhavende beboere. Der er desværre ikke mange eksempler tilbage på de gamle Hutonger, og endnu flere lader i disse år livet til OL 2008 for at give plads til kedelige moderne højhushoteller.
Om aftenen skal vi til middag på en hyggelig lokal restaurant med Peking And som speciale, hvilket kan relateres helt tilbage til Ming-dynastiet og stadig i dag er både en delikatesse og en tradition i Kina. Herefter besøger vi den berømte Peking Opera.
Overnatning i Beijing
Morgenmad og Peking And er inkluderet.
Dag 5
5. dag: Sommerpaladset og mod Tibet
Besøg ved Sommerpaladset
Kunmingsøen
Med Himmeltoget mod Tibet
Inden vi sætter kursen mod Tibet, skal vi besøge det pragtfuldt beliggende sommerpalads uden for byen. Parken, Kunmingsøen og paladset var en kærkommen oase for hoffet i sommermånederne, når de høje varmegrader med tilhørende ulidelig høj luftfugtighed i selve hovedstaden gjorde det ubehageligt at regere landet fra Den Forbudte By. Indtil det 18. århundrede havde stedet længe fungeret som kejserlig have, indtil Kejser Qianlong opgraderede bygningerne betragteligt og gravede Kunmingsøen meget større og dybere. Det daværende palads led stor skade under den anden opiumkrig mod de engelsk-franske tropper. I 1888 renoverede kejserinde Cixi både palads og have for penge, der skulle have været brugt til en moderne krigsflåde i stedet. Krigsskibe blev erstattet af en storslået og pompøs marmorpram, der ligger ved den nordlige bred af søen.
I 1900 måtte paladset igen genopbygges efter Bokseropstanden og fik i perioden frem til 1949 igen lov til langsomt at forfalde. Herefter er Sommerpaladset løbende blevet restaureret og fremstår i dag som en af Beijings mest besøgte attraktioner.
Over middag eller op ad aftenen tager vi til banegården, hvor vi stiger ombord på toget, det Transtibetanske himmeltog mod Lhasa.
Overnatning i toget
Morgenmad er inkluderet.
Dag 6
6. dag: Himmeltoget - med verdens højeste jernbane til Tibet
Verdens højeste jernbane til Tibet
Tog tværs over Kina
Fantastiske oplevelser fra togvinduet
Rejsen går gennem Heibei og Henan, og vi kommer til bjergegnene i Shaanxi og Xian. Siden følger fladt landbrugsland. Toget kommer til Gansu med den berømte silkevejsby Lanzhou. Kort før Lanzhou bliver landskabet mere goldt, og efter byen gøres følgeskab med Huang He, Den Gule Flod, for en tid. Toget når til Xining i Qinghai, der er det gamle Amdo i Tibet og arnested for tre af Kinas mægtigste og mest berømte floder, nemlig Mekong, Yangtze og Den Gule flod. Det er en stor dag med flotte oplevelser fra togvinduet, på tværs af Kina.
Jernbanen til Lhasa er en hundrede år gammel drøm, der er gået i opfyldelse for Kineserne. Der er unægteligt tale om er en af verdens mest prestigefyldte ingeniørbedrifter til det enorme beløb på knap 30 milliarder kroner.
Toget er designet til at kunne klare turen i højderne. Dels med ekstra motorkraft og dels med ekstra ilt, der kommer ud gennem ventilationssystemerne. Og skulle der opstå højdeproblemer undervejs, er der ilt-tilgang i hver kupé over sengen – togpersonalet hjælper med masken, hvis det skulle blive nødvendigt.
Som overalt i Kina er der flere klasser på toget. Vi kører på turistklasse, sovevogn i 6-mands kupé. Der er et lille bord og fin udsigt undervejs fra de store vinduer. Der er adgang til kogt vand i mellemgangen nær vaskefaciliteterne. Der er toiletter i hver ende af toget (husk toiletpapir).
Der er en pæn spisevogn i toget og et måltid mad koster typisk 10-25 USD. Personalet taler ikke nødvendigivis engelsk og menuen er på kinesisk, men tag det som en spændende kulturoplevelse. Det er en rigtig god ide at medbringe et krus eller glas til te eller kaffe, da der er gratis kogt vand ombord – for husk endelig at drikke rigeligt med væske efter Golmud.
Der er et par forskellige muligheder fra Beijing, men typisk tager togrejsen til Lhasa 38-42 timer. Vi kan ikke give togtider, da de skifter en anelse fra sæson til sæson samt vil der typisk være skift i Xining, hvor en lokal guide vil være behjælpelig med togskftet. Tag derfor togrejsen som en samlet oplevelse. Den flotteste del af turen oplever vi på strækningen mellem Golmud og Naqu, hvor vi får det tibetanske plateau at se fra sin flotteste vinkel. Alt i alt er det en lang, men meget spændende tur på tværs af Kina og ind i Tibet på "verdens tag".
Selve strækningen fra Xining til Lhasa er 1.956 km, hvoraf de 960 km er i 4.000 meters højde. Strækningen kommer op i 5.072 meters højde i Tanggula La. Dermed er den verdens højest beliggende jernbane.
Overnatning i toget.
Dag 7
7. dag: Himmeltoget - Golmud over Tanggula La 5.072 meter til Lhasa
Det høje tibetanske plateau
Fantastiske bjergudsigter
Golmud over Tanggula La 5.072 m.
Vi ankommer til Golmud i 2.802 meters højde. Den næste del af togrejsen går mod verdens tag. Langsomt dukker de rå, stejle bjerge syd for Golmud op, og snart kommer selve højsletten og de fabelagtige Kunlun-bjerge. Golmud er porten til Tibet og den tibetanske højslette. Undervejs passerer toget Kunlun-passet, og vi kan følge Qinghai-Tibet Highway og arbejdslivet omkring den. Stille glider toget hen over det gigantiske højplateau med en gennemsnitshøjde på godt 4.000 meter.
Turen går gennem det enorme Kekexili-naturreservat, hvor vi muligvis kan se masser af tibetanske gazeller, rovfugle og vildgæs, de tibetanske vildheste og selvfølgelig yakokser. Det er mildt sagt en af de absolut flotteste togture i verden, og den eneste behagelige måde at rejse på i det ellers noget rå og ufremkommelige land. Vi når turens fysiske højdepunkt, Tanggula-passet i 5.072 meters højde, og derefter Nakchu, der er den første by i selve Tibet, blot timer fra Lhasa. Her ser vi de første nomader i området.
Efter cirka 3.800 kilometer lang togrejse ankommer vi til Lhasas imponerende banegård.
Lhasa med Dalai Lamas mægtige Potala-palads, der tager pusten fra enhver, når det toner frem på sin klippetop over Lhasa by og dalens pile- og poppeltræer. Langsomt går det til hotellet i den gamle bydel.
Overnatning i Lhasa.
Dag 8
8. dag: Tibets hovedstad, Lhasa
Den sagnomspundne by, Lhasa
Sera klostersamfund og universitet
Drepung klosteret, udenfor Lhasa
Tibets sagnomspundne hovedstad Lhasa var engang landets religiøse og verdslige hovedsæde indtil kineserne besatte landet i 1951.
Denne dag går turen først til Sera klostret. Sera var en af Statens 3 Støtter, et højtudviklet klostersamfund og universitet. Sera ligger ved foden af højderyggen Phurba Chok Ri, på Tatipu-bjergkæden, som er vandskellet mellem Kyu Chu og Penpo floderne og som danner Lhasas nordlige grænse. Sera blev opført omkring 1419 af Sakya Yeshe, en discipel af Tsong Khapa. I storhedstiden boede der ca. 5.000 munke.
Turen fortsætter til Drepung-klostret beliggende uden for Lhasa. Drepung, der blev grundlagt i 1416, var engang verdens største klostersamfund med over 10.000 munke og, ligesom Sera klosteret og Ganden, en af Statens 3 Støtter. Det blev opført i 1416 af Jamyang Chöje, som var en discipel af Tsong Khapa. Drepung blev slemt beskadiget under kulturrevolutionen. Vi afslutter med et besøg ved Dalai Lamas tidligere sommerresidens, Norbulingkha der ligger lidt uden for det gamle Lhasa i en herlig lund.
Undervejs ses ofte den tibetanske buddhismes Otte Lykkebringende Symboler, som forestiller følgende:
Den Kostbare Parasol, der beskytter Buddhaerne mod djævelsk indflydelse.
Sejrens Banner, der symboliserer buddhismens sejr over uvidenheden.
Den Hvide Konkylie, bruges til at vise Buddhas oplysthed.
De Gyldne Fisk, viser den spirituelle frigørelse fra Samsaras ocean.
De Store Skattes Vase, indeholder spirituelle “juveler” til opnåelse af “frigørelsen”
Dharmahjulet, der symboliserer Buddhas ædle otte-foldige vej.
Lotusblomsten, der symboliserer den spirituelle renhed og medfølelse.
Den Uendelige Knude, lykkens diagram, som også er Kipling Travels logo.
Overnatning i Lhasa
Morgenmad er inkluderet.
Dag 9
9. dag: Lhasa, Potala Paladset og Jokhang Klosteret
Det imponerende Potala palads
Besøg Dalai Lamas bolig
Eftermiddagen på egen hånd i Lhasa
Efter morgenmaden starter dagen med et besøg til indbegrebet af Tibet; Dalai Lamas tidligere vinterresidens, Potala paladset, der med sine 1.000 værelser var et af verdens største bygningsværker. Her ses bl.a. Dalai Lamas private bolig og arbejdsværelser. Potala blev opført på ordre af den 5. Dalai Lama og ligger på det 130 meter høje bjerg, Marpo Ri (Røde bjerg). Først begyndte opførelsen af Potrang Karpo (hvide palads) i 1645. Det var færdigt i 1649. Potrang Marpi (Røde palads) var færdigt i 1694. I 1649 da den hvide del af Potala blev færdigt flyttede den 5. Dalai Lama sit hovedsæde fra Drepung til Potala. Besøgspresset på Potala er efterhånden så enormt, at myndighederne i højsæsonen kun lukker et bestemt antal besøgende ind – og så kun for en times varighed.
Eftermiddagen til på egen hånd at opleve fantastiske Lhasa. Det kan være området omkring den store Bharkor-plads med markeder og lir. Egentlig er gaderne rundt om Jokhang alt sammen betegnet som Bharkor. Turen rundt er en kendt korlam eller pilgrimsrute, som benyttes af tusinder af pilgrimme hver dag. Pilgrimme og handlende fra de fjerneste afkroge af Tibet mødes for at bede og meditere. Der er små, søde gamle koner med ansigter så rynkede som en presset citron og friske unge piger fra de store vidder med blussende, rødmossede kinder og 108 lange fletninger. Der er store stærke Khampaer med et listigt glimt i øjnene, rødt bånd i det sammenflettede hår og en kæmpe sølvbeslået dolk spændt om den løsthængende chuba – den traditionelle tibetanske kappe. Jo Bharkor-området er og bliver Tibets mest intense overhovedet.
Overnatning i Lhasa
Morgenmad er inkluderet.
Dag 10
10. dag: Fly til Xian
Farvel til Tibet
Fra Lhasa til den gamle silkevejsby
Eftermiddagen fri i Xian
Fly til den gamle silkevejsby Xi’an. Ved ankomsten står vores mand med et Kipling skilt. Herefter køres der til hotellet og resten af dagen er til egne oplevelser.
Overnatning i Xi'an
Morgenmad er inkluderet.
Dag 11
11. dag: Terracottasoldaterne
Besøg de mystiske Terracottasoldater
Resten af dagen i Xian
"Big Wild Goose Pagoda"
Så tidligt som muligt køres mod et af rejsens store højdepunkter; de 2.000 år gamle terracottasoldater opført for at beskytte den første kejser Qin Shi Huangs grav. Hæren består af flere tusinde skulpturer af bueskytter, fodfolk, officerer og generaler – alle i mandshøjde. Historien fortæller om et mausoleum så rigt udsmykket med skatte og ædelstene, at kunsthåndværkerne, der kreerede den ufattelige mængde af terracottakrigere som garde hinsides for den afdøde kejser, alle måtte lade livet for at bevare hemmeligheden om beliggenhed og indhold. De blev alle levende begravet. Hemmeligheden var blevet mere end effektivt bevaret, idet graven først blev opdaget ved et tilfælde af en lokal bonde i 1974. På vej tilbage til byen gøres et kort ophold i en lille bjerglandsby, som giver et spændende indblik i livet på landet i Kina, hvor udviklingen, modsat byerne, står mere stille.
Tilbage i Xi’an gøres stop ved "Big Wild Goose Pagoda", der ligger udenfor ringmuren. Pagoden, der blev opført i år 652, husede oprindeligt en stor samling buddhistiske skrifter, indsamlet i Indien af den buddhistiske munk Xuanzang.
Overnatning i Xi'an
Morgenmad er inkluderet.
Dag 12
12. dag: Xian og til Beijing
Byrundtur i Xian
Kinesisk historie og mangfoldighed
Ombordstigning på nattoget til Beijing
Xi’an, der i dag er en mindre kinesisk provinsby med godt 6,5 million indbyggere, har en godt 2.000 års spændende historie bag sig. Xi’an var i tidligere tider en af de vigtigste byer i riget. Kinas første kejser Qin Shi Huang (211 f. Kr.) gjorde Xi’an til sit regeringssæde og hovedstad. Xi’an blev igen rigets absolutte midtpunkt under Tang Dynastiet (618-917) og har løbende været en vigtig og driftig handelsby, idet byen var den østlige endestation for karavanerne, der færdedes ad den sagnomspundne silkevej. Byen var knudepunkt for samhandel med Centralasien og Orienten og af samme årsag findes et anseligt muslimsk mindretal i byen, koncentreret omring det spændende, gamle muslimske kvarter. Det er en bydel, hvor tiden har stået stille med små snørklede gyder og små huse opført i lersten, med et utal af små boder, købmænd, håndværkere, hjemmeindustrier og adskillige mindre moskeer. Herforuden er der den interessante store moske i kinesisk byggestil, der er en af de største muslimske helligdomme i Kina og stadig er fungerende bedested for de troende muslimer.
På byrundturen besøges naturligvis klokke- og trommetårnet, det muslimske kvarter med den store moske, det historiske Shaanxi museum og endelig af byens vartegn, nemlig bymuren. Foruden Pingyao er Xi’an en af de få kinesiske byer, hvor den gamle bymur stadig står delvis intakt. Murene i Xi’an er opført af den første Ming kejser på resterne af Tang-dynastiets regeringssæde, Den Forbudte By. Murene danner et rektangel omring den indre by, der strækker sig over 14 km. Murene er restaurerede på visse dele af strækningen, andre steder er den helt væk.
Eftermiddagen til fri disposition. Et besøg på det gamle medicinmarked kan varmt anbefales.
Først på aftenen er der transfer til banegården for nattog til Beijing.
Overnatning på toget
Morgenmad er inkluderet.
Dag 13
13. dag: Ankomst Beijing - på egen hånd
Ankomst til Beijing tidlig morgen
Hele dagen fri i Beijing
Sightseeing og silkemarkedet
Ankomst om morgenen på banegården i Beijing, hvorfra vi bliver kørt til vores hotel. Vi har dagen til egne eventyr i byen. Tag evt en taxa til Silkemarkedet, hvor der er mulighed for at gøre de sidste indkøb (transporten fra Silkemarkedet tilbage til hotellet er for egen regning).
Overnatning i Beijing
Dag 14
14. dag: Hjemrejse og Ankomst Danmark
Hjemrejsen begynder
Ankomst til Danmark
Velkommen hjem!
Efter morgenmaden bliver vi hentet på hotellet og kørt i lufthavnen for at påbegynde hjemrejsen mod Danmark.
Morgenmad og mad på flyrejsen er inkluderet.
Dag 1
Afrejse Danmark
Afrejse Danmark
Afrejse fra Danmark
Eventyret begynder
Kurs mod Kina
Læs mere
Dag 2
Ankomst Beijing
Ankomst Beijing
Ankomst til Kina
Hovedstaden Beijing
Lamatemplet Yonghedong
Læs mere
Dag 3
Beijing og Den Forbudte By
Byrundtur i Beijing
Tiananmen, Den Himmelske Fredsplads
Den Forbudte By og Himlens Tempel
Læs mere
Dag 4
Den Kinesiske Mur
Den Kinesiske Mur
Udflugt til Muren, Kinas stolthed
Hutonger
Peking And
Læs mere
Dag 5
Sommerpaladset og mod Tibet
Besøg ved Sommerpaladset
Kunmingsøen
Med Himmeltoget mod Tibet
Læs mere
Dag 6
Himmeltoget - med verdens højeste jernbane til Tibet
Verdens højeste jernbane til Tibet
Tog tværs over Kina
Fantastiske oplevelser fra togvinduet
Læs mere
Dag 7
Himmeltoget - Golmud over Tanggula La 5.072 meter til Lhasa
Himmeltoget - Golmud over Tanggula La 5.072 meter til Lhasa
OBS: Ingen ekspeditionsgebyr: Kipling Travel lægger ikke faktureringsgebyr oveni rejsernes pris
Ikke inkluderet
Rejseforsikring
Sygeafbestillingsforsikring
Visum til Kina (visumfrit i 2025)
Flyafrejse fra ex. Aalborg/Billund/Hamborg (kontakt os for evt. muligheder og priser)
Forplejning udover den nævnte (morgenmad er ikke inkluderet på nattoget)
Personlige udgifter og drikkepenge
Alt ikke beskrevet under ”Inkluderet”
Tilkøb
Herunder kan du se de udvidelsesmuligheder, vi kan tilbyde på denne rejse. Det er ganske uforpligtende at tilvælge udvidelser, som du ønsker at høre mere om, når du bliver kontaktet af en af vores eksperter. Efter du har valgt de ønskede tilkøb, skal du scrolle lidt op til priser (eller klikke her) og fortsætte bestillingen af et uforpligtende tilbud.