Sikkerhedssituationen har ændret sig i store dele af Mellemøsten efter Israelske og amerikanske angreb i Iran. En af mange konsekvenser er, at luftrummet i dele af regionen pt. er helt eller delvist lukket, og mange flyvninger er aflyst. Det gælder bl.a. de store knudepunkter i Dubai, Doha og Abu Dhabi.
Vi følger naturligvis Udenrigsministeriets rejsevejledninger og prioriterer på det selvfølgeligste sikkerhed og tryghed.
Er du på rejse med os eller skal snart afsted?
Vi holder tæt øje med udviklingen og er i løbende dialog med vores samarbejdspartnere og luftfartsselskaber.
Vi kontakter alle vores rejsende/kunder/gæster, der er berørte af ændringer i flytrafikken, og vi prioriterer dem, som allerede er på rejse, allerhøjst.
Så har du en rejse om 14 dage eller længere fremme, behøver du ikke at kontakte os.
Vi kontakter alle, der skal rejse, og vi prioriterer naturligvis kronologisk, dvs. førstkommende afrejser. Dette gælder kun, hvis du flyver via Mellemøsten, som pt. er eneste ramte område.
Rejser via Istanbul, Delhi, Addis Ababa eller andre steder, er ikke berørt af situationen. Flytrafikken, inklusiv mellemlandinger, fungerer her fortsat normalt.
Opdateret 05/03/26
Vi er et ægte specialrejsebureau med personlig vejledning - ikke en chatbot eller dealsite. Sådan har det været siden vi startede i 2003.
Opgrader til The Z Hotel i værelse med havudsigt og morgenmad.
The Z Hotel Zanzibar er et lækkert og luksuriøst boutique hotel beliggende direkte ud til stranden ved Nungwi.
Z Hotel har kælet for detaljerne og er efter vores mening, klart det bedste hotel i Nungwi. Værelserne er stilfuldt indrettet og Seaview værelserne har privat balkon ud mod stranden.
Rundt på hotellet er der frodige grønne planter og en lækker pool. Der er open-air cocktailbar og restaurant med dejlig udsigt over havet.
Restauranten serverer hver aften en rigtig lækker menu, der spænder fra frisk seafood til mere afrikansk inspirerede retter.
Alt i alt stedet til en super lækker badeferie i den mere luksuriøse ende - og det har ikke østkystens tidevands problemer.