Anita Viola Nielsen

Kursusleder

Kursusleder

Siden Anita tog et års fuldtidsstudium på Accademia Del’ Belle Arti, Perugia, Italien i 1983, har kunsten og rejserne hængt sammen i Anitas kunstneriske liv. Anita har gentagne gange modtaget arbejdslegater til ophold på Det Danske Institut i hhv. Rom og Athen, og i San Cataldo.

Anita er flittig udstiller både i Danmark og udlandet, hun er medlem af kunstnersammenslutningen Corner, har fungeret som bestyrelsesmedlem i flere kunstforeninger, og som kurator på bl.a. Sophienholm.

At undervise handler for Anita lige så meget om mennesket som om kunsten. Hun holder meget af mødet med andre som er optaget af at udtrykke sig kreativt, og at følge kursisternes proces og udvikling når hun afholder malekurser ser Anita som et privilegium. Som erfaren underviser og rejsende glæder hun sig til at dele endnu flere dejlige dage med ro til fordybelse, at opsøge oplevelser og ny inspiration, og ikke mindst det gode samvær og fællesskabet som opstår på malerejser.

Nogle af Anita Viola Nielsen yndlingslande

Italien

Sicilien rejser med Kipling Travel | Rejser til Italiens øer Sicilien og Sardinien. Spændende overnatningssteder, ubesøgte byer på Kiplings rejser til Italien

Kommende kurser med Anita Viola Nielsen