
|
|
 // Afrika safari, Tanzania safari oplysninger
Tanzania - verdens bedste safariland!
Østafrika byder på nogle helt specielle oplevelser, som man ikke får magen til andre steder - det er vildt og på mange måder uspoleret - og kombinationsmulighederne rige som oplevelserne. Specielt safarirejserne i Tanzania - de må betragtes som ren verdensklasse.
Safarirejser og Big Five
Safarirejserne foregår typisk med en høj aktivitet morgen og aften, da det er her at dyreintensitiviteten er højst. Vi bevæger os rundt i jeep eller safarivan med klap-op tag - eller til fods - midt i verdens største koncentration af spændende dyr - fra gnuernes vandring til rovdyrenes jagt.
Og det er ikke småting vi kommer til at se - for at nævne nogle helt få som krontrane, perlehøne, flodgest, de små kattedyr, gazeller og antiloper - for ikke at nævne de berømte ”Big Five”. De Fem Store, som de gamle jægere kaldte de farligste dyr - er løve, leopard, elefant, bøffel og næsehorn. På en god safari er de nærmere reglen at se end undtagelsen.
Tanzanias nationalparker
Tanzania byder på en perlerække af fantastiske nationalparker som Gombe og Mahale ved Tanganyika-søens bred. Her kan man bla. se chimpanser, som det eneste sted i Tanzania. I det midterste og sydligere Tanzania finder man Mikumi nær Dar Es Salaam, Ruaha nationalpark i det centrale Tanzania og ikke mindst Selous Game Reserve i det sydøstlige Tanzania.
Men det er specielt de nordlige nationalparker som Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Arusha og Lake Manyara, der er berømte. Specielt triologien lake Manyara-Ngorongoro-Serengeti må betragtes som ren verdensklasse. Her opleves Afrikas storvildt som få steder - de er alle er ”must’s” for safari-elskere.
Hver nationalpark og game reserve er nøje beskrevet under de forskellige rejser.
Årstider i Tanzani
På Serengetisletten oplever man fra december til midten af juni den store vildtvandring - migrationen af specielt gnuer og zebraer. De opleves først i den sydøstlige del, derefter i den nordvestlige del af Serengeti. Men Serengeti er fantastisk hele året - den bliver aldrig uinteressant, erengeti kunne kaldes "Afrika-Safari".
Lake Manyara og vidunderlige Ngorongoro har samme årstider som Serengeti - der er regntid i specieilt maj og juni og den lille regntid i specielt november.
Tarangire er helt fantastisk fra juli til oktober, hvor man virkelig oplever en dyreintensitet kun overgået af Serengeti.
De sydlige parker som Selous, Mikumi og Ruaha har den bedste årstid fra juli til oktober, hvor der modsat de nordlige parker kan være vådt i vores vintermåneder.
Men med en smule omhu er Tanzania en "året rundt" destination".
Vandring og trekking
Men ikke mindst byder Tanzania på superb vandring og trekking - enten i højere bjerge - eller på walking Safari.
Afrikas højeste bjerg Kilimanjaro på 5.895 meter, kaldet Kili’ blandt kendere, er uden tvivl et af verdens mest berømte bjerge. Den snedækkede top er symbolet på eventyr i Afrika, og den forventningsfulde trekker bliver ikke skuffet – vejen til Afrikas top er en stor oplevelse.
Vi tilbyder både grupperejser med danske rejseledere og individuelle rejser med daglige afgange på tre ruter på Kilimanjaro. Men der er mange andre vandremuligheder i Tanzania. Mt Meru er med sin blanding af vandresafari og bjergtrekking et utrolig spændende tur.
Af mere bløde vandremuligheder er Usambara bjergene ideelle med fantastisk smukke frodig bjergskråninger og små landsbyer. Vandring i Ngorongoros højland evt. også med bestigning af Oldonyo vulkanen er endnu et imponerende trek.
Kort sagt byder Tanzania på alt hvad hjertet kan begære af vandremuligheder.
Efter en safari og evt. trekkingtur i Tanzania er der herlige muligheder for at afslutte på eksotiske badestrande. Krydderi øen Zanzibar - eller Unguja, som den rettelig hedder, udfordrer alle sanser med en blanding af sin spændende kultur, krydderiproduktion, historien som den tidligere slaveø og selvfølgelig de utallige vidunderlige strande med bade, snorkle og dykkermuligheder i særklasse.
Det er det på mange måder det indiske oceans perle.
Kort sagt -
Tanzania er et paradis for eventyrere.
|
|

|