Husk at vi har en udvidet og stærk tryghedsgaranti. Du kan trygt bestille din rejse uden frygt for en ekstraregning - den pris, du har bestilt rejsen til, er den pris du rejser til. Aflyses din planlagte rejse med os, grundet Udenrigsministeriets rejsevejledninger, refunderer vi dine indbetalte penge hurtigt.
Du kan læse here vores tryghedsgaranti her
Vi er et ægte specialrejsebureau med personlig vejledning - ikke en chatbot eller dealsite. Sådan har det været siden vi startede i 2003.
Tag med på en ganske unik safarirejse til Botswana, der kombinerer Victoria Falls med fly-in safari fra Chobe National Park til Okavango Deltaet og derefter Moremi Game Reserve.
Vi bor på skønne lodges, hvor vi rigtig oplever bush stemningen, som er så unik for Botswana. Fælles for disse lodges er, at det rustikke og det mere luksuriøse går op i en højere enhed.
Der er mulighed for at runde eventyret af med ophold i kosmopolitiske Cape Town.
Nu er vi så kommet hjem fra vores fantastiske rejse i Sydafrika, og jeg synes lige, at jeg vil sende dig lidt feedback.
Først og fremmest – og måske vigtigst af alt – så har vi været meget tilfredst med servicen og kvaliteten hos Kipling Travel – vi vil klart anbefale jeg til andre, og også meget gerne bruge jer til en anden rejse.
Jeg havde i mange år haft et stort ønske om en safaritur i Afrika og efter en del research endte vi med at bestille turen hos Kipling med destination Tanzania som nok er et af de bedste steder for safari.
Jeg vil lige give en kort tilbagemelding om vores Toubkal-trek i sidste uge.
Vi havde en helt fantastisk rejse – det var en kæmpe oplevelse på alle måder. Naturen, kulturen, bjergene, menneskene … alt er røget ind som stor formueværdi på oplevelseskontoen! :)
Velankommet tilbage til Danmark efter en utrolig velanlagt og oplevelsesrig safari tur, kan vi ikke
andet end at sige dig mange tak for en uforglemmelig oplevelse.
Jeg vil gerne sige jer begge to 100.000 tak for en endnu en Kipling tur hvor ALT - simpelthen ALT bare spillede på min og min datters lidt ambitiøse tur på 4 uger til Nepal, Indien og Sri Lanka.
Jordan rejsen Dana til Petra var en fantastisk tur. Turen startede med 5 dages trek, som foregik langs den Jordanske trail, med start i Dana og gik mod Petra.
Jeg valgte Kipling Travel på grund af Andreas Muldgaards evne til at fange min idé. Andreas lavede et kreativt oplæg, og han gjorde noget, som ingen af de andre bureauer tænkte på. Han involverede sig i at hjælpe mig med vores faglige såvel som sociale program. Lige netop denne hjælp, fik jeg meget brug for.
Efter syv timers hård vandring nåede jeg toppen af Stok Kangri klokken ni om morgenen. Himlen var krystalblå og den 360 graders udsigt til alle de omkringliggende bjerge var sublim. Jeg følte mig på toppen af verden og var total overvældet af følelser over at være kommet op.
Da vi besluttede, at vinterens rejse skulle gå til Australien overvejede vi i lighed med tidligere lange rejser mod øst at brække rejsen over og tage et par dages ophold i Bangkok eller Singapore. Vi besluttede imidlertid, at lade Kipling Rejser undersøge, hvad det ville koste at blive opgraderet hos Emirates til Business Class.
Kære Kipling.
Vi er i lørdags vendt hjem fra en fantastisk rejse til Indien arrangeret af jer. 12 dage med store oplevelser , og ALT fungerede perfekt.
Det var et rigtigt trek uden den store dramatik og højdeudfordringer, generelt havde vi i gruppen næsten ingen problemer med mave, højde eller bagagen undervejs. Det var en helt igennem fantastisk ferie, med en masse dejlige mennesker, bjerge og ikke mindst oplevelser.
Foerst og fremmest, TAK for en super planlaegning omkring vores Tibet rejse.
Jeg maa sige at alt simpelthen var arrangeret perfekt og vi havde en klar fornemmelse af at en hel del personer havde travlt i kulissen for at faa alt til at klappe omkring vores ferie - uden at vi var saerligt indvolveret.
Tak for en fantaktisk planlagt rejse , I har med jeres planlægning, jeres
guider i Nepal & Tibet givet os en rejse, oplevelse og indsigt i bl.a.
Tibet og deres vilkår, som vi aldrig vil glemme.
En super god tur med en yderst kvalificeret guide Nui Nyi Kyuw, han gjorge livet meget let for mig, i det han på tog si alle tænkelige og utænkelige opgaver til alles tilfredshed.
Vi rejser fra Danmark med kursen sat mod Livingstone i Zambia.
Mad er inkluderet på flyrejsen.
Dag 2
2. dag: Ankomst til Livingstone
Livingstone i Zambia
Over grænsen til Zimbabwe
Victoria Falls mellem Zambia og Zimbabwe
Vi ankommer til Livingstone i Zambia ved Victoria Falls. Vi bliver hentet i lufthavnen og kørt til Bayete Guest Lodge, som ligger på Zimbabwe-siden af vandfaldene. Lodgen er bygget ind under et kæmpe stråtækt tag og ligger i det rolige villa-område i Victoria Falls. På lodgen er der en hyggelig have og pool. Der er en halv-times gang til vandfaldet og byen, hvor der både shoppes og deltages i forskellige aktiviteter – alt fra golf, bungee jump til vandreture.
Hovedattraktionen i området er naturligvis det mægtige vandfald, Victoria Falls. Disse berømte vandfald ligger på grænsen mellem Zambia og Zimbabwe. Victoria Falls kan som sådan ikke prale af titlen som verdens største vandfald, ej heller det mest vandrige, men det er dog et af verdens største og mest kendte og spektakulære vandfald. Victoria-vandfaldene er 1,6 km bredt og har et fald på knap 130 meter.
Overnatning ved Victoria Falls
Dag 3
3. dag: Victoria Falls
Hele dagen ved Victoria Falls
Udflugter fra vandfaldene
F.eks. sejltur på floden
Det formodes, at opdagelsesrejsende David Livingstone var den første europæer, der opdagede vandfaldene (i 1855), hvorpå han opkaldte det efter Dronning Victoria. Der er mulighed for at tage på diverse udflugter ved Victoria Falls – vandreture ved vandfaldet, helikopterture over vandfaldet, bungee jump, rafting, næsehornsture og meget, meget mere. Oplagt er det også bare at nyde Victoria Falls fra Zimbabwe-siden, hvor man kan gå ad en sti, som følger vandfaldet hele vejen.
Overnatning ved Victoria Falls.
Morgenmad er inkluderet.
Dag 4
4. dag: Chobe Nationalpark
Safari ved Chobe-floden
Elefanter og bøfler i flok
Afrikansk storvildt på tæt hold
Vi tager afsked med Victoria Falls og kører vestpå (ca. 3 timer) mod Chobe Nationalpark i Botswana. Her bliver vi indlogeret på Chobe Bakwena Lodge, der er beliggende med udsigt over Chobe floden. Chobe Nationalparken er kendt for sin meget høje koncentration af vildt. I den forbindelse fortjener elefanterne omtale. Bestanden er nemlig vurderet til at indeholde hele 120.000 elefanter, og også bøflerne findes i stort antal.
Vi vil i løbet af de kommende to dage komme på både flodsejladser og game drives (safari udflugter), så der er rig mulighed for at komme tæt på den enestående variation af vildt, som Chobe Nationalparken tilbyder.
Overnatning i Kasane
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
Dag 5
5. dag: Chobe Nationalpark - safari
Flodsafari i Chobe
Game drives ved Chobe-floden
Krokodiller, zebraer, flodheste, fugle
I Chobe og alle andre af Botswanas nationalparker er det tydeligt at Botswanas regering satser på bæredygtig turisme og bæredygtig safari. Chobe National park er 11.700 km2 og inddeles typisk i sektorerne Chobe River, Linyati og Savuti. Og det er netop Chobe River, der forsyner områdets dyr med vandt året rundt, og foruden de store flokke af elefanter ser vi utallige fuglearter, krokodiller, geparder, løver, bøfler, zebraer, flodheste, antiloper og mange flere. Derudover er parkens solnedgang et mindeværdigt øjeblik.
Overnatning i Kasane
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
Dag 6
6. dag: Fly til Okavango Delta
Indlandsdeltaet Okavango
Safari i Moremi Game Reserve
Mødet mellem land og delta
Turen går nu videre med fly til Okavango Deltaet, et indlandsdelta uden afløb, hvor de næste dages safari-oplevelser foregår på den fantastisk beliggende safari-camp, Moremi Crossing. Det sidste stykke af turen foregår i båd eller ’mokoro’ – en særlig Okavango-kano, idet campen ligger helt ud til vandet. Flyturen dertil giver et godt indblik i, hvordan vandsystemet snor sig, og fantastiske farvekontraster opstår, hvor det tørre land møder det våde delta. Modpolen til deltaets 15.000 km2 store sumpområde findes i Kalahari-ørkenen. Denne oase midt i ørkenlandskabet udgør et skrøbeligt økosystem, som er livsnerven for vildtet i området. Det er en stor oplevelse at befinde sig midt i al den frodighed.
Vi skal de næste dage på store safari oplevelser både formiddag og eftermiddag. Det kan være alt fra fx mokoro-ture, vildt- og fugleture og cruise i solnedgangen.
Overnatning i Okavango Delta.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
Dag 7
7. dag: Safari i Okavango Delta
Safari i Moremi Game Reserve
Bakkeland og vådområder
Afrikas vilde dyreliv
Okavango er på UNESCOS liste over verdensnaturarv og de utallige søområder, kanaler og laguner skaber en unik flora og fauna. Deltaet er skabt af Okavangofloden, der kommer fra Angola og løber ud i deltaet til det fint forgrenede net af småfloder, kanaler og søer. Der er en vidunderlig smukt i Okavango og den varierede vegetation med skiftende savanne, bakkeland og vådområder giver perfekt udgangspunkt for områdets store bestande af storvildt og fugle.
Overnatning i Okavango Delta.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
Dag 8
8. dag: Fly fra Okavango til Khwai-floden
Safaricampen Sango
Safari i Moremi Game Reserve
Guidede vandringer i reservatet
Sidste safaristop på ruten går til den lille safaricamp, Sango, med plads til blot 12 gæster. Campen er placeret ved Khwai-floden med udsigt ud over Moremi Game Reserve, og aktiviteterne kan indebærer game drives om dagen og om aftenen, guidede vandringer eller sejlture i ’mokoro’. På dette sted har vi ikke blot mulighed for at nyde naturen, men også få indsigt i den unikke livsstil, der opstår, når man bor i et område rigt på dyreliv. Nogle af campens ejere er lokale indbyggere, så denne camp tilbyder altså et spændende kulturelt islæt.
Overnatning i Kwai Community Area
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
Dag 9
9. dag: Okavango Delta - Khwai-floden
Game drives i Okavango
Løver, gazeller, gnuer
Steppezebraer og krokodiller
Khwai floden danner den naturlige grænse mellem Khwai folkets område og selve Moremi Vildt Reservat. Området er blandt Okavangos smukkeste. Vi kan være heldige at se krokodille, gepard, leopard, serval, løve og steppezebra og andre af Afrikas storvildt, når det er bedst. Botswanas nationalparker er ikke indhegnet, hvorfor dyrene i lige så høj grad kan være inde, som uden for selve nationalparkerne.
Overnatning i Kwai Community Area.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
Dag 10
10. dag: Fly til Maun og hjemrejse
Sidste dag i Botswana
Hjemrejsen begynder
Kurs mod Danmark
Vores safari-eventyr har nået sin afslutning, og vi flyver fra Sango Safari Camp til Maun. Herfra flyver vi til Johannesburg og videre mod København.
OBS: Ingen ekspeditionsgebyr: Kipling Travel lægger ikke faktureringsgebyr oveni rejsernes pris
Ikke inkluderet
Rejseforsikring
Sygeafbestillingsforsikring
Afrejse med fly fra f.eks. Aalborg/Billund/Hamburg (kontakt os for evt. muligheder og priser)
Visum Zimbabwe/Zambia USD ca. 50,-
Forplejning udover den nævnte og personlige udgifter
Drikkepenge (beregn ca. 100 USD)
Alt ikke beskrevet under ”Inkluderet”
OBS! der gælder særlige indrejseregler for børn u/18 år!
Tilkøb
Herunder kan du se de udvidelsesmuligheder, vi kan tilbyde på denne rejse. Det er ganske uforpligtende at tilvælge udvidelser, som du ønsker at høre mere om, når du bliver kontaktet af en af vores eksperter. Efter du har valgt de ønskede tilkøb, skal du scrolle lidt op til priser (eller klikke her) og fortsætte bestillingen af et uforpligtende tilbud.