
|
|
// Madrid og Castilliens historiske byerEventyrlig spændende kulturel rundtur tilsat en god portion livsnyderi, Vi tager udgangspunkt i Madrid, en af kontinentets mest pulserende og grandiøse hovedstæder. Der lægges hårdt ud med Segovia, der emmer af historie helt tilbage fra romernes tilstedværelse og op gennem storhedstiderne i middelalderen og renæssancen. Herfra nydes den friske bjergluft i Sierra de Guadarama på vejen til San Lorenzo del Escorial og det absolut storslåede slotskompleks Escorial, som er et af verdens største. I slottets krypt, i forbindelse med den usædvanligt smukke basilica, ligger næsten hele den spanske kongerække begravet. Toledos religiøse storhed og et af Europas mørkere kapitler i historien, inkvisitionen, er næste stop på vejen. I dag er byen bestemt ikke domineret af mørke præster, omend den fortsat er et af landets religøse centre. Der er en fabelagtig atmosfære i den gamle bydel og stemningen er autentisk castilliansk. På vej til og fra Toledo stiftes bekendtskab med Don Quijotes vindmøller, der præger landskabet i hele La Mancha regionen. Især i Madrid og Segovia er der mulighed for at spise og drikke godt….og ofte. Madrilenerne kan tilsyneladende klare sig med væsentlig mindre søvn end os provinsielle nordboere. Det er ikke unormalt at spise middag efter 22:00, hvorfor en gang tapas sidst på eftermiddagen kan være en absolut nødvendighed.
| Afrejse: |
|
Daglig afrejse hele året |
| Varighed: |
|
8 dage |
| Pris: |
|
6.880 kr. |
| |
|
7.780 kr. 27/3-15/4 og 9/10-12/10 |
| Type: |
|
Individuel kulturrejse |
| Afrejse fra: |
|
København (Billund og Hamburg også mulig) |
1. dag: Danmark – Madrid - Segovia
Der flyves med SAS eller andet selskab, der flyver direkte til Madrid.
Bilen samles op i lufthavnen, og der køres direkte de 92 km. til Segovia. Vi foreslår, at køre direkte til hotellet, primært for at komme af med bilen, der kun er en hæmsko i den historiske bykerne. Ved hotellet er parkering inkluderet. Hotellet er en skøn historisk ejendom, der ligger sublimt i byen få skridt fra Akvædukten og tæt ved katedralen.
Segovia oser af charme og storhed og helhedsindtrykket er overvældende, idet arkitektur, kultur og historie, gastronomi, atmosfære og beliggenhed går op i en højere enhed. Afhængigt af ankomsttidspunkt er der enten tid til at tilbringe eftermiddagen i byen og/eller spise en god middag. Et must er at prøve byens absolutte specialitet som er helstegt pattegris (Cochinillo), som enhver af byens restauranter med respekt for sig selv serverer. Meson Jose Maria tæt ved Plaza Mayor har både lækre Tapas og Pattegris, ellers prøv også Meson de Candido, der ligger tæt ved hotellet.
2. dag: Segovia
Hele dagen er afsat til at udforske byen til fods. Turen kan passende starte ved den imponerende romerske akvædukt fra det første århundrede. Man kan kun undre sig over den moderne arkitekturs kvalitative mangler, når man ser dette 894 meter lange ingeniørmæssige vidunder, der består af omkring 20.000 granitblokke, som holdes sammen uden brug af mørtel. På vej mod katedralen passeres et par smukke kirker, renæssance-herskabsboligen, Casa de los Picos, med den unikke diamantformede facade og den herlige lille plads, San Martin. Efterfølgende åbenbares den gamle bys midtpunkt, Plaza Mayor med den ydmyge San Miguel kirke, hvor Isabela blev udråbt til dronning af Castillien, lige overfor den kolossale gotiske katedral fra det 16. århundrede. Herfra direkte til et andet af Segovias vartegn, den mauriske fæstning Alcazar, oprindeligt opført af araberne i 1100-tallet. Sidenhen er borgen blevet ombygget og forstærket flere gange. I dag fremstår den som noget, der er trukket ud af et eventyr med sine utallige vagttårne, spir og gesvejsninger. Desuden er byen et overflødighedshorn af mindre kirker, muséer, renæssance paladser og monumenter.
Om torsdagen er det markedsdag, og det er hyggeligt at snuse rundt især i fødevareafdelingen og se (smage) på alle de lækre egnstypiske specialiteter som chorizo, Jamon Serrano og lækre oste. Rammer man alle andre dage på ugen, ligger der flere steder lækre delikatesseforretninger, som absolut også er et besøg værd. Køb eventuelt ind til frokost her og nyd en intermistisk frokost på en af de hyggelige pladser.
3. dag: Segovia – Puerto de Navacerrada – San Lorenzo del Escorial
Vi forlader Segovia til fordel for den kølige bjergluft, når vi krydser bjergkæden Sierra de Guadarama via et pas i 1800 meters højde. Der gøres holdt ved Puerto de Navacerrada, der om vinteren er et populært skisportssted. Luften er frisk og udsigten betagende, og således berigede med denne ekstra bonus, fortsættes det sidste stykke vej af de i alt 59 km. kørsel til San Lorenzo del Escorial og det hyggelige Hotel La Buganvilla hvor der er ankomst ved frokosttid. Hotellet serverer en dejlig og prismæssigt rimelig frokostmenu, der varierer fra dag til dag på deres skønne overdækkede terrasse, når vejret er til det. Således mætte og veltilfredse gør vi os rede til dagens højdepunkt, selve Escorial slottet, der efter kongelig ordre af Felipe II blev begyndt opført som et led i sejrsceremonien efter slaget mod franskmændene ved San Quentin i 1557. Slotskomplekset, der med sine 30.000 m2, allerede i indledningen er nævnt som et af verdens største, er opført strengt symmetrisk for at afspejle de spanske kongers styre og magt. Slottet er også hjemsted for samlingerne af den kunst og de royale gaver, den spanske kongefamile har modtaget op gennem tidene med storhed og fald. Et af de få områder på stedet, der ikke er adgang til, er klosteret der fortsat har sit virke i dag. Man må nok erkende, at det er urealistisk at nå det hele på blot en eftermiddag, men der må så vælges til og fra alt efter interesse.
Er der tid og energi til flere oplevelser kan man besøge De faldnes dal, Valle de los Caidos, der er et mindested for de faldne på begge sider af den spanske borgerkrig. Her ligger Franco også begravet under et 150 meter højt stenkors.
4. dag: San Lorenzo del Escorial – Toledo
Rundturens længste køredag på 113 km. til Toledo, der var spansk hovedstad i årene 561-711 og religiøst magtcentrum for den katolske kirke op gennem det seneste årtusinde. Den historiske indfydelse fra romerne, jøderne og araberne præger fortsat bybilledet med en stor sammenblanding af synagoger, kirker og moskéer. Den mellemøstlige indflydelse kan også spores i byplanlægningen i den gamle by, der med sine smalle stræder, mange mindre pladser og skyggefulde patio’er minder meget om arabiske medinaer. De fleste forbinder nok byen med den mørke middelalder og de berømte våben og rustninger af Toledostål samt den spanske inkvisition, der havde tribunal i byen fra 1485.
Ved ankomst til Toledo kører vi til Hotel Casona de la Reyna i den gamle bydel, hvor vi indlogerer os og parkerer bilen. Hotellet er hyggeligt i neoklassisistisk stil, men intet specielt. Det er udelukkende valgt ud fra beliggenhed og parkeringsmulighed. Herfra er al sightseeing i gåafstand (i gode travesko). Seværd |