deler
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  

// Fra verdens tag til Shangri-La


En rejse, der byder på en stor portion af den tibetanske kultursfære i Kina.

Vi besøger Beijing-områdets mangeseværdigheder inden vi drager med Himmeltoget til Tibet. Her oplever vi Lhasa, Gyantse og Yamdrok Tso samt Tibets næststørste by Shigatse.

For at få den østtibetanske kultursfære med og nogle af Kinas allersmukkeste egne, nemlig Zhongdian – også kaldet Shangri La. Vi fortsætter til Lijang via Yangtzefloden og Tiger Leaping Gorge og hele vejen til Dali skønt beliggende ved bredden af Erhai søen, for foden af over 4000 meter høje Cangshan bjerge.


Afrejse:   Daglig afrejse fra Beijing
     
Pris:   28.180 kr. per person (ved minimum 2 personer)
    Tillæg ved enkeltværelse: 4.980 kr.
Sæson tillæg: 2-8/2-11, 15-19/4-11, 29/4-1/5-11, 1-7/11 og
15/12-11 til 5/1-12, ring og hør nærmere
     
Dagsplan:   Dag 1: Beijing
    Dag 2: Den Forbudte By og Himlens Tempel
    Dag 3: Muren, Åndealleen og Ming Gravene
    Dag 4: Sommerpaladset og Lamatemplet
    Dag 5: Hutonger og Silkemarkedet, Himmeltoget til Tibet
    Dag 6: Himmeltoget til Tibet
    Dag 7: Himmeltoget ankommer til Lhasa
    Dag 8-9: Lhasa
    Dag 10: Yamdrok Tso og Gyantse
    Dag 11-12: Shigatse og Lhasa
    Dag 13-14: Zhongdian
    Dag 15-16: Lijiang
    Dag 17-18: Dali
    Dag 19: Kunming
    Dag 20: Kunming og Shanghai
    Dag 21: Shanghai og Huang-Pu floden
    Dag 22: Shanghai
     
Bedste rejsetid:   April til oktober
Type:   Individuel kulturrejse
deler
1. dag: Ankomst til Beijing
Ved ankomsten står vores mand klar med et Kipling Travel skilt. Herefter køres der direkte til hotellet. Resten af dagen er til fri disposition.

2. dag: Den Himmelske Fredsplads, Den Forbudte By og Himlens Tempel

Efter morgenmaden går det mod Fredspladsen, der på alle måder er et imponerende skue. Tankerne går naturligvis tilbage til et af de sorte kapitler i landets nyere historie, nemlig demokratibevægelsens oprør i 1989. Her blev en stor fredelig demonstration opløst med tanks og soldater og flere hundrede mennesker mistede livet.

Turen går naturligvis til Formand Maos Mausoleum, dog sammen med tusindvis af andre, hvorfor man skal forvente lange køer, der dog er i konstant bevægelse af sikkerhedsmæssige årsager. Den lange ventetid belønnes med et kort glimt af sarkofagen med Maos legeme. Enkelte gange er mausoleet lukket på grund af vedligeholdelse af Maos jordiske rester.

Tæt på ligger Den Forbudte By – kejserpaladset Gugong fra 1420 – det smukkeste palads fra kejsertidens Kina. Inden for murene er der over 9.000 rum, hvor de forskellige kejsere levede overdådigt i total isolation fra omverdenen. Efter kejserdynastiets fald i 1911 gik byen langsomt i forfald og i 1923 raserede en brand, hvor store mængder kunstskatte blev ødelagt. Under kulturrevolutionen blev lige så store mængder ødelagt, men en nænsom og fabelagtig restaurering har siden fundet sted og Den Forbudte By er nærmest et flerdages besøg værd. Mest berømt er Taihedian, Paladset For Den Højeste Harmoni, hvor op til 90.000 mennesker kunne overvære kejseren. Baohedian, Paladset For Bevaring af Harmoni, der blev brugt til enorme festmiddage og siden hen til eksaminer. Og endelig boligerne for Ming- og Qing-kejserne, Paladset For Himmelsk Renhed, Qianqinggong med dets mange små udskæringer og figurer.

Herefter køres der til Himlens Tempel Park, der for mange besøgende er den ypperste tempeloplevelse i Kina. Tiantan, Himlens Tempel Park, er Kinas største og smukkeste tempelkompleks. I 1400-tallet var Tiantan lukket for offentligheden, når kejseren stoltserede i eksorbitante optog over for de udvalgte for at foretage religiøse ritualer på årets korteste dage. Nu om dage er der offentlig adgang og Templet For Bøn Om God Høst er især imponerende ved sin åbenlyse skønhed. 28 enorme træsøjler danner fundamentet for det kegleformede tag, der er bygget af mørkeblå sten og symboliserer himlen. Alle materialer er passet ind i hinanden uden brug af søm.
Der returneres til hotellet ud på eftermiddagen, hvor der vil være tid til lidt afslapning inden aftenens store oplevelse: Middagen, der indtages på hyggelig lokal restaurant med Peking Anden som speciale.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.

3. dag: Muren, Åndealleen og Ming Gravene
Tidlig morgenmad og efterfølgende afgang mod den store mur, hvor der er en ca. 90 km. lang køretur til besøgsstedet ved Mutianyu nordøst for Beijing. Tidlig ankomst ved Mutianyu for at undgå de store menneskemængder, der kommer ud på formiddagen. Dette punkt på muren er kendt for en fantastisk udsigt og sine mange Ming-vagttårne.

Den Store Mur eller slet og ret Muren er utvivlsomt det bygningsværk, de fleste forbinder med Kina. Den 6.000 km. lange mur blev opført over mere end 2.000 år for at holde de mongolske nomader ude fra det kinesiske rige. Muren er bred nok til at tunge hestevogne kunne køre fra tårn til tårn og høj nok til at holde de fremmede ude.  Vi har derfor valgt det mindre besøgte punkt ved Mutianyu som udgangspunkt i vores rejser. Man kan dog vandre adskillige kilometer på muren og efterhånden føle sig næsten alene i dette gigantiske bygningsværk. Muren bølger sig gennem landskabet og dele af ruten er temmelig stejl sine steder. Den Kinesiske Mur siges at være det eneste menneskeskabte bygningsværk, der kan ses langt ude fra rummet, først i nyere tid i konkurrence med Palmen ved Dubai.

Efter verdensoplevelsen ved muren køres mod Åndealleen og Ming-gravene, der er det sidste hvilested for 13 ud af de 16 Mingkejsere. Ming-gravene ligger ca. 50 kilometer fra Beijing. 13 af Ming-dynastiets 16 kejsere er begravet her i bjergene omgivet af fyrreskove og cypresser. Gravene vogtes af 36 meget store menneske- og dyrefigurer udhugget i sten. Hvert gravkompleks består af en port, en hal, et tårn, et skatkammer og et underjordisk palads. Mange er gravene er forfaldne, bedst bevaret er Changling – den ældste og største af gravene – der er et helt palads. Den enorme Lingén Dian – Hallen For Ofringer til Forfædrenes Gunst – er konstrueret i træ og 32 store søljer bærer taget.
På vej tilbage til byen gøres et spændende stop ved en silkefabrík, som giver et indblik i den spændende silkefrestillingsproces.
Hjemkomst til hotellet sidst på eftermiddagen.
Morgenmad og frokost er inkluderet.

4. dag: Sommerpaladset og Lamatemplet. Peking Opera
Denne dag besøges det pragtfuldt beliggende sommerpalads uden for byen. Parken, Kunmingsøen og paladset var en kærkommen oase for hoffet i sommermånederne, når de høje varmegrader med tilhørende ulidelig høj