Der vil dagligt være morgengymnastik eller yoga.
Alle dage træning i 34 grader varm termal pool (undtagen når der er udflugt som gør at vi ikke kan nå tilbage til den bookede tid som er lige over middag), samt hensyntagende træning med bolde, træningselastikker og andre redskaber.
Hvis du er interesseret i stavgang, så giv besked herom ved booking, ellers vil der være spadsereture hvor vi sammen ser nogle af de skønne steder på øen.
Til dem som har lyst, vil der en aften være fokus på ernæring, et kort foredrag om mad og madens betydning for vores velbefindende, samt råd til en sundere levevis.
Dag-til-dag-program:
18. maj: København til Napoli, Ischia
Fra Kastrup flyver vi mod Napoli, hvorfra vi tager færgen til Ischia - Napoli bugtens hemmelige ø-perle. Ischia er af vulkansk oprindelse og er kendt for sin frodighed og sine mange varme kilder. Indsejlingen til Ischia og byen Casamicciola passerer forbi øens ældste bydel Ischia Ponte.
Det er bag denne bydel, at vores hotel ”Hotel Europa” vil være jeres hjem den næste uge. Hotellet ligger højt hævet over byen og med udsigt direkte mod Ischia Ponte og fæstningen Aragonese. Der er kun 200 meter til den nærmeste sandstrand fra Hotel Europa.
Ischia Ponte og den gamle fæstning ligger en kort spadseretur fra hotellet via en stenbelagt mole, der forbinder de to øer. Fæstningen ”Castello Aragonese” stammer helt tilbage fra år 400 f. kr. og er en af Ischias mest besøgte attraktioner. Adgangen til fæstningen går via en lang skrånende tunnel med store åbninger, der tillader dagslyset at komme ind. Undervejs passerer man et lille kapel. En nemmere men noget mindre charmerende adgang er nu også tilgængelig via elevator.
Ischias helt store trækplaster er de mange kurbade og varme kilder der findes på øen med udspring i den vulkanske undergrund. Der findes offentlige såvel som private badeanstalter, hvor det ofte også er muligt at købe skønhedsbehandlinger, massage etc. Vi kan specielt fremhæve Giardini Poseidon Terme på øens vestside, hvor der i et smukt haveanlæg ligger mere end 20 forskellige bade med vandtemperaturer vekslende imellem 15 og 40 grader.
Ischias mest kendte strand er Maronti på sydkysten. Den tre kilometer lange strand byder på krystalklart vand og en naturlig varm kilde i grotten ”Cava Scura” (adgang mod betaling), hvor man kan bade i den romerske grotte med naturligt forekommende vandfald af 90˚ varmt vand, der udspringer fra bjergene. Grotten er bevaret præcis som den så ud i romertiden.
19. - 24. maj: Ischia
Nu er tiden inde til at forkæle krop og sjæl.
En typisk dag tilbyder:
Morgengymnastik eller yoga
Morgenmad på hotellet
Vandtræning i 34 grader varm termal pool med naturligt mineralsk vand fra egen kilde
Stavgang/spadseretur i området eller hensyntagende træning
Nogle dage kan der arrangeres udflugt til f.eks. Giardini Poseidon Terme, eller Maronti stranden. Spørg vores værter på hotellet, hvor de også kan komme med anbefalinger og arrangere evt. transport.
Ønsker du at arbejde mere intensivt med din kost og træning, vil der være mulighed for at få lagt et individuelt træningsprogram til hjemmebrug samt individuel kostgennemgang og kostvejledning (ikke inkluderet i prisen).
25. maj: Hjemrejse
Efter fælles morgenmad tager vi færgen til Napoli og til lufthavnen for hjemrejse mod København.
Morgenmad inkluderet.
Inkluderet:
- Flyrejse København-Napoli retur med Norwegian
- Lufthavnsskatter og –afgifter
- Dansk instruktør
- Træning alle dage - eller efter nærmere aftale
- Transfer Napoli lufthavn til/fra Ischia
- Hotelovernatninger i delt dobbeltværelse
- Morgenmad alle dage
- Moms, særordning for rejsebureauer
- Gebyr til Rejsegarantifonden
- Produktansvarsforsikring
Ikke inkluderet:
- Fakturagebyr (145 kr. pr. faktura)
- Rejseforsikring (vi anbefaler Gouda)
- Afbestillingsforsikring (koster 6% af rejsens pris)
- Eventuelle udflugter
- Individuelt træningsprogram/kostvejledning
- Forplejning udover den nævnte
- Personlige udgifter
- Alt ikke beskrevet under ”Inkluderet”