
|
|
 // Bhutan, Sikkim og Indien rejse
Bhutan, Sikkim og Indien kulturrundrejse -
Vi 7 dages i Bhutan - med dansk rejseleder
Velkommen til en fantastisk kulturrejse gennem Sikkim "Det lodrette Land" med de berømte temarker i Darjeeling samt selve Sikkim med Gangtok og klosterbyen Rumtek. Siden følger vi vejen gennem Bengalen til Bhutans grænse ved Phuntsoling.
Findes der et ægte Shangri La i verden, må Bhutan uden tvivl komme ind på en førsteplads. Det lille kongedømme er drømmen om Himalaya, når det er bedst – et lille smørhul af rang, som intet kommer i nærheden af. Formodentlig som Nepal så ud for 40 år siden, men med en høj grad af udvikling i sit eget tempo.
Bhutan ligger mellem Tibet, Assam og Sikkim, isoleret og omkrandset af Himalayabjergene. Bhutaneserne kalder selv deres land for "Druk Yul" – tordendragens land og den eneste stat i verden, der har den Tibetanske buddhisme som statsreligion. Bhutan er et dybt eksotisk og en kende eksoterisk rejsemål gemt langt bag alverdens normale turistmål - kort og godt et unikt rejsemål!
Vi har 7 dage i Bhutan, og dermed god tid i Tordendragens land.
| Afrejse: |
|
21 okt. 2010 KUN 4 pladser ledig |
| Varighed: |
|
14 dage |
| Pris: |
|
24.980 kr. (enkeltværelse 3.640,-) |
| Type: |
|
Kulturrejse med dansk rejseleder |
| Afrejse fra: |
|
København |
1. dag: Afrejse mod Indien
Fra København flyves mod Indiens hovedstad Delhi
Mad inkluderet på flyrejsen.
2. dag: Ankomst Indien og Delhi rundtur
Vi har sammensat vores helt egen rundtur i Delhi for at give mulighed for at se og opleve den forskelligartede by på bedste vis og starter i Edwin Lutyen og Herbert Bakers storladne New Delhi, med de store åbne, grønne områder. Vi kører mod Rajpath til India Gate og det prægtige præsidentpalads.
Herfra køres sydøst gennem byen mod Yamuna-floden og til Humayuns gravmausoleum. Den prægtige bygning er fra midten af 1500-tallet, opført af Humayuns hustru og er et af de tidlige eksempler på stormogulernes storladne byggestil. Humayun var far til stormogulen Akbar (1542-1605) som bl.a. opførte kongebyen Fathepur Sikhri.
Mellem Humayuns mausoleum og Old Delhi kan man stoppe ved Raj Ghat, hvor Mahatma Gandhi blev kremeret i 1948. Det er en smuk mindelund, som bringer en del tanker frem i de fleste.
Langsomt kommer vi forbi Det Røde Fort, opført i rød sandsten. Vi fortætter til Old Delhi og fra Lahore Gate kører vi videre med cykelrickshaw gennem det hektiske storbyliv i de tæt beboede dele af Old Delhi og hovedbasaren, kaldet Chandni Chowk, Månelyspladsen. Dette sted er for de fleste indbegrebet af Indien. Mylderet af mennesker, busser, rickshaws, butikker og lugte er noget af et kulturchok. Langsomt kommer man til Indiens største moské, muslimernes flotte fredagsmoské Jama Masjid. Det blev opført i 1658, ligeledes af Shan Jahan, og har plads til 25.000 bedende på én gang.
Fra Old Delhis smalle gyder og stræder tager man ud til det smukke tempel Birla fra 1938, dedikeret Lakshmi (rigdommen, skønheden og lykkens gudinde) og Narayan (opretholderen). Templet ligner en eventyrkage og blev indviet af Gandhi i 1938 på betingelse af, at alle kaster fik adgang til helligdommen.
Vi slutter med Sikhernes hellige gyldne tempel, Gurudwara Bangla Sahib; Delhis svar på det gyldne tempel i Amritsar.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
3. dag: Til Bagdogra og Darjeeling
Fra Delhi er der transfer til lufthavnen og en god times flyvetur østover til delstaten, West Bengal og den lille by, Bagdogra. Herfra går det nordover med mere og mere betagende udsyn over bjerge, dale og skove. Jo tættere man kommer på Darjeeling, jo mere fornemmer man Himalayas nærhed.
Ankomst til en af Indiens mest berømte Hill Stations, den navnkundige, Darjeeling – eller på tibetansk Dorje Ling – Tordenkilens Stad.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
4. dag: Darjeeling
Darjeeling og te er intimt forbundet. Her på Himalayas smukke, grønne skråninger ligger nogle af verdens største te-plantager. Darjeeling er en herlig bjergby i 2.130 meters højde, hjem for 83.000 indbyggere, hovedsageligt folk fra forskellige dele af Himalaya. Grundet niveauforskellene er gaderne forskudt i forhold til hinanden og forbundet af trapper – en gåtur i Darjeeling kan hurtigt blive en by-trekking, men driftige indere har heste til rådighed, som man kan leje. Så kan man fra hesteryg besøge teplantager og lære om kunsten at avle te eller nå til buddhistiske klostre.
På klare dage er det et must at se solen stå op over Kanchenjunga fra Tiger Hill, der ligger i 2.590 meters højde. På klare dage anes Mount Everest i det meget fjerne. Bliver man besat af en gal bjergbestiger, skal man naturligvis besøge Darjeelings bjerginstitut. Tenzing Norgay, der sammen med Edumd Hillary besteg Mount Everest i 1953, var i mange år leder af instituttet. Efter hans død er flere af Darjeelings gader opkaldt efter ham. Begge dage tilbringes i Darjeeling, hvilket giver en grundig indføring i den berømte by.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
5. dag: Sikkims hovedstad, Gangtok
Turen fortsætter til hovedstaden i Sikkim – tidligere et af verdens mindste lande, men fra 1975 en indisk delstat kilet ind mellem Nepal, Bhutan og Tibet. Gangtok, som har 85.000 indbyggere, er autentisk og anderledes, som den ligger ved den strømmende Rora flod.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
De mange buddhistiske templer vidner om nærheden til Himalaya og når man ser den hvide gompa med bjergene i baggrunden føler man sig hensat til Kathmandu før bjergturismens dage. Det Tibetanske Namghal Institut rummer en enestående samling litteratur og kunstgenstande om buddhisme. Instituttet er omgivet af stedvis, oprindelig skov, med et rigt fugleliv, og har mageløse udsyn mod mægtige Kanchenjunga – verdens tredjehøjeste bjerg.
Klosteret for den 3. højeste inkarnation inden for den tibetanske buddhisme, Karma Pa, er Rumtek klosteret, der ligger på en skråning over for Gangtok. Selve klosteret er opført for nyligt, men følger stringent arkitekturen fra traditionelle tibetanske klostre, komplet med bedemøller og bedeflag. Rumtek er en fantastisk oplevelse, som selvfølgelig skal opleves på denne tur. Om eftermiddagen returneres der til Gangtok.
Der er en udflugt nær Gangtok til Fambongla; denne tilladelse skal lige hjem, før vi har det endelige program for dagen. Kørsel i ca. 45 min. fra Gangtok til Pangthang, hvor der skal vandres til Goli Thar, der har en flot udsigt til Kanchenjunga og Gangtok mv. Der er medbragt frokost fra Gangtok.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
6. dag: Kalimpong
Byen Kalimpong har 50.000 indbyggere og ligger i 1.250 meters højde ved foden af mægtige Himalaya, nær grænsen til Bhutan. Kalimpong er centreret omkring to floder - ifølge overleveringen to forbudte elskende, der måtte flygte fra Himalaya. Den ligger ved den gamle karavanevej til Tibet, hvilket bliver nærværende under de to ugentlige markeder, hvor tibetanske flygtninge faldbyder originale varer. Der findes flere buddhistiske klostre med værdifulde samlinger af skrifter, side om side med kirker, da byen i 1800-tallet var center for skotske missionærer. Kalimpong omgives af dybe, frodige dale, der indbyder til lange gåture. Den er på mange måder en uforstyrret, lille udgave af Darjeeling, langt mindre besøgt og med et mere autentisk præg.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
7. dag: Phuntsoling i Bhutan
Fra Kalimpong går det gennem West Bengalen til sletterne inden det går nordpå til den næsten vanvittige handelsby, Jaigaon, hvor man stemples ud af Indien. For enden af hovedgaden i toppen af byen drejer vejen og allerede her ser man forskellen i orden og renlighed. Der fortsættes til grænsen, stemples ind i Bhutan på Drungkhag kontoret og det går til Phuntsoling. Phuntsoling er Bhutans primære vindue til Indien – og dermed omverden.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
8. dag: Timphu – Bhutans hovedstad
Om morgenen køres nordøst til Bhutans hovedstad, Timphu med bare 40.000 indbyggere. Undervejs stoppes ved Simtokha Dzong fra 1627, der ligger på en flot bjergryg. Det er Bhutans ældste kloster-dzong og huser i dag skolen for buddhistiske studier. Der er overnatning i Timphu.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
9. dag: Timphu
Dagen tilbringes i en af verdens mest usædvanlige hovedstæder. Det er en travl lille handelsby, men uden de store problemer, man ofte ser i de asiatiske hovedstæder. Efter en tur på hovedstrøget går det videre til Tashichho Dzong beliggende nær floden. Timphu byder også på tangkha-skolen, det smukke nationalbibliotek og Memorial Chorten. Eftermiddagen er fri på egen hånd.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
10. dag: Punakha
På smukkeste vis køres ud af Timphu-dalen og langsomt op i højlandet. Køreturen gennem et smukt opdyrket land kommer bl.a. til den lille tibetanske by, Hongtso, 2.850 meters højde. Om foråret er området overstrøget med masser af blomster, bl.a. smukke kugleprimula. Efter endnu et par timers kørsel nås en rhododendronskov med masser af røde rhododendrontræer og hvide magnolia, der begge blomstrer i foråret. Der er også eg og silkefyr. Efter en smuk køretur nås i Dochula passet, 3.150 meter. Her er en stor stupa med fabelagtig udsigt til Bhutans høje bjerge mod nordøst. På østsiden af passet, er koven, om muligt, endnu flottere og rig på alt fra rhododendron til magnolia, silkefyr og eg blandt mange arter.
Det er en flot køretur hele vejen til den dejlige Punakha-dal, hvor der er varmere end i Timphu og Paro. Her gøres stop for at besøge den gamle hovedstad Punakha og ikke mindst klosterborgen Punakha Dzong, der hører til Bhutans smukkeste. Den stolte dzong ligger, hvor Mo og Pho Chu (fader- og moderfloden) flyder sammen, den spejler sig i floden og i det stillestående vand langs de vældige mure vokser lotusblomster. Punakha er Bhutans vinterhovedstad – og var hovedstad indtil midten af 1960’erne.
Vi skal også se Wangdipodrang, der ligger under 1 times kørsel fra Punakha. Her er den berømte dzong, som spillede en afgørende rolle da Bhutan blev samlet. Gamle Wangdi, der ligger over Bhajotang.værd. Her er handel og vandel med masser af små butikker.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
11. dag: Paro
Det er en tidlig morgen for at køre tilbage til Paro, som nås tidligt om eftermiddagen. Paro har en lille hovedgade, med lidt sjove butikker og et folkeliv som absolut er et besøg værd. Der er udflugt til Paro-dalen for bl.a. at se det symmetriske og flotte Rinpung Dzong fra 1646. Det er opført af Shabdrung Ngwang Namgyal, Bhutans første religiøse overhoved og konge. Ved floden nedenfor dzongen kan man i vintermånederne være heldig at se den yderst sjældne ibisnæb. Turen går også til Ta Dzong, det flotte, runde fæstningstårn, der nu er nationalmuseum. Derefter Dungtze Lhakang og et stykke uden for Paro Drugyel Dzong, sejrens fort.
Morgenmad, frokost og aftensmad er inkluderet.
12. dag: Tigerens Hule, Taktsang klosteret
Sidste dag byder på udflugt til Taktsang klosteret - Tigerhulen – Bhutans mest berømte kloster. Taktsang ligger som en anden ørnerede i godt 3.000 meters højde. Selve beliggenheden er svimlende - højt oppe på en stejl klippeside på godt 700 meter med direkte kig ud over Paro-dalen. Fra Paro er der godt 15 min. kørsel til udgangspunktet for dagens flotte vandretur. Turen tager 1½-2 timer op til den lille cafe, bedre kendt som View Point og den halve tid ned (men kan også gøres på hesteryg). Taktsang er et meditationscenter grundlagt af Guru Rinpoche (Padma Sambhava), der ifølge den bhutanesiske legende er ke |